O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Produkcja wodorostów w tym kraju może być największa na świecie

produkcja wodorostów

Produkcja wodorostów zyskuje coraz bardziej na popularności. Wodorosty są doskonałym źródłem przeciwutleniaczy i są bogatę w witaminy.

Na czele światowych trendów w produkcji wysuwają się wodorosty. Wpływa na to wiele czynników. Przede wszystkim te wodne rośliny są bardzo dobrym źródłem przeciwutleniaczy i zawierają sporą gamę witamin. Według doniesień zagranicznych mediów rolniczych Maroko oraz kraje Afryki interesują się produkcją wodorostów. 

Produkcja wodorostów wpisuje się w światowe trendy 

Wodna roślina chlorofilowa bez liści, korzeni, naczyń, kwiatów lub nasion, oznacza glony w porównaniu z bardziej konwencjonalnymi uprawami. Produkcja wodorostów jest w modzie. W swojej obserwacji „Potencjał zielonej akwakultury w Afryce: stan i perspektywy hodowli wodorostów morskich”, która wymienia marokańskie produkty agar-agar jako odniesienia, AfDB wskazują, że Maroko miałoby ogromny potencjał w tej produkcji, podobnie jak reszta Afryki. Wszystko to ze względu na fakt wysokiej jakości produktów marokańskich. Są one uważane za najlepsze w Unii Europejskiej (EUMOFA, 2021). Dziś Maroko zyskuje znaczny udział w rynku, sprzedając 22 219 t w 2020 r.

Produkcja wodorostów w Maroku może być prawdziwym eldorado. Rynek już teraz zainteresował przedsiębiorców, bo po czterech latach prób przeprowadzonych na 3 hektarach w Maroku, np. brytyjski start-up Brilliant Planet szykuje się do założenia upraw wodorostów na 30 hektarach w tym kraju. Jeśli się uda, to będzie to największa na świecie uprawa wodorostów. 

produkcja wodorostów sałatka

Wodorosty są pełne właściwości prozdrowotnych

Wodorosty są szeroko stosowane w kuchni japońskiej. Są doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, pełne witamin m.in. B12 i jodu. Co ciekawe mają zawartość błonnika pokarmowego i wspomagaja zdrowie układu krążenia. Ponadto dostarczają też wapnia, magnezu, żelaza i jodu. Włączenie ich do diety to dobry sposób na uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów.

Produkcja wodorostów się opłaca chociażby ze względu na fakt, że karmienie nimi krów prowadzi do wydzielania mniejszej ilości metanu. Badania naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego wykazały, że codzienne karmienie krów niewielkimi porcjami wodorostów może ograniczyć wydzielanie przez nie metanu aż o 82 %.

Sprawdź także: Czerwone wodorosty – dodatek do paszy hamujący produkcję metanu?

agrimaroc.ma/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023