O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-05-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Uprawa konopi w Niemczech zostanie poszerzona?

Uprawa konopi

Uprawa konopi w Niemczech zyskała po legalizacji stosowania THC do celów medycznych. Takie zmiany weszły w życie w 2017 roku.

W niemieckim rządzie trwa dyskusja na temat poszerzenia kontrolowanej sprzedaży konopi. Rolnicy również mogliby na tym skorzystać, ale warunki i wymagania dotyczące uprawy i lokalizacji są surowe, bardziej rygorystyczne niż w innych krajach. Firma farmaceutyczna Demecan wie, co jest ważne, jeśli chodzi o uprawę.

Uprawa leczniczej marihuany w Niemczech

Demecan zajmuje się uprawą marihuany do celów leczniczych od 2021 roku, co czyni ją pierwszą niemiecką firmą. Zakład produkcyjny znajduje się w Ebersbach w Saksonii, ale znalezienie odpowiedniej lokalizacji nie było łatwe. Ostatecznie zapadła decyzja o wyborze terenu byłej rzeźni. Uprawiane są tu rośliny konopi, chronione przed szkodnikami i zarodnikami za pomocą kilku systemów filtrów i zamków.

Uprawa konopi w Niemczech jest skomplikowana. Rolnik musi mierzyć się z wieloma przeszkodami. Podczas kampanii wyborczej nowy Rząd Federalny Niemiec ogłosił, że w dość dużym stopniu będzie chciał zalegalizować marihuanę. Niemieccy rolnicy, chcący wykorzystać tę niszę produkcyjną, będą musieli stawić czoła przede wszystkim wielkim koncernom produkcyjnym i farmaceutycznym.

Niemiecki minister rolnictwa i polityki żywniściowej, Cem Özdemir, nadał kwestii legalizacji marihuany priorytet. Özdemir powiedział w jednym z wywiadów, że: „Jak tylko Bundestag uchwali ustawę (…), rolnictwo również będzie uprawiać te rośliny”.

Uprawa konopi

Uprawa konopi uproszczona?

To ogłoszenie Özdemira wzbudziło nadzieje wśród entuzjastów palenia marihuany, ale także sprawiło, że wielu rolników zaczęło się zastanawiać nad zmianą kierunku swojej dotychczasowej produkcji. 

Nowy Rząd Federalny Niemiec zapowiedział „kontrolowaną sprzedaż marihuany dorosłym w celach rekreacyjnych wyłącznie w licencjonowanych placówkach”. Jednakże to tylko słowa, ponieważ na zapowiedzianą ustawę legalizacyjną naszym zachodnim sąsiadom jeszcze długo przyjdzie czekać.

Niemieckie media podają, że w aspekcie legalizacji marihuany Bundestag chce podążać za modelem kanadyjskim. Licencje na uprawę konopi obowiązują tam od 2018 roku, a na uprawę outdoor od 2019 roku. 

Uprawa konopi w Niemczech jest zdominowana przez duże firmy, których sprzedaż sięga setek milionów dolarów. Mali producenci – w tym rolnicy – nie mają siły przebicia.  Konopie rosną tam w osłoniętych magazynach i szklarniach. Powodem jest ochrona przed kradzieżą. Ponadto jakość roślin można lepiej kontrolować w kontrolowanym środowisku. Uprawa na zewnątrz to raczej nisza, a kanadyjskie pola są osłonięte drutami kolczastymi. 

Rynek marihuany (głównie medycznej i rekreacyjnej) jest zdominowany przez firmy, które mogą profesjonalnie produkować rośliny o stałej jakości. Na rynek wchodzą także dobrze finansowani, doświadczeni producenci z zagranicy. Gdy marihuana rekreacyjna będzie legalna, a medyczna zliberalizowana, firmy te skorzystają z okazji i rozprowadzą swoje produkty na duży niemiecki rynek. Z kolei rolnicy będą mogli zajmować co najwyżej nisze w tym sektorze tylko wtedy, gdy zdobędą się na niezbędny wysiłek związany z uprawą konopi oraz na ryzyko, które w tej branży nadal pozostaje na dość dużym poziomie.

Czytaj również: Uprawa maku i konopi włóknistych na nowych zasadach

Agraheute/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023