Talk icon

Informacje

03-06-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Greenpeace kolejny raz uderza w europejskie linie lotnicze

Greenpeace

Greenpeace opublikował raport, który ma wskazywać, że europejskie linie lotnicze nie podejmują wystarczających starań, by ograniczyć emisję CO2.

W swoim raporcie organizacja przeanalizowała między innymi Lufthansę, Air France-KLM, spółkę macierzystą British Airways IAG (International Airlines Group), Easyjet i Ryanair. Według organizacji, aby ograniczyć globalne ocieplenie do poziomu poniżej 1,5 stopnia Celsjusza, linie lotnicze musiałyby zredukować swoje loty o co najmniej dwa procent rocznie do 2040 roku.

Greenpeace publikuje raport uderzający w linie lotnicze

Według badania Greenpeace, siedem największych europejskich linii lotniczych nie realizuje wiarygodnych ambicji klimatycznych. 

„Z oszałamiającą emisją gazów cieplarnianych i brakiem działań na rzecz ochrony klimatu przemysł lotniczy chowa się za pustymi obietnicami i zasłoną zielonego transportu” – przekazał rzecznik organizacji. Jak dodał linie lotnicze, nie podejmują wystarczających starań w celu zmniejszenia swoich emisji CO2.

Według Greenpeace, aby ograniczyć globalne ocieplenie do poziomu poniżej 1,5 stopnia Celsjusza, linie lotnicze musiałyby zredukować swoje loty o co najmniej dwa procent rocznie do 2040 roku. Badane firmy nie wyznaczyły jednak rocznych celów redukcji emisji gazów cieplarnianych, ani nie zobowiązały się do ograniczenia lotów lub całkowitej dekarbonizacji do 2040 r. 

Greenpeace

Linie lotnicze odpierają zarzuty pseudoekologów

W swoim raporcie organizacja przeanalizowała między innymi Lufthansę, Air France-KLM, spółkę macierzystą British Airways IAG (International Airlines Group), Easyjet i Ryanair.

„Odnotowujemy oświadczenia Greenpeace i będziemy intensywnie zajmować się treścią badania i analizować je” – powiedział rzecznik Lufthansy. Do 2030 r. jego emisja CO2 netto powinna zostać zmniejszona o połowę w porównaniu z 2019 r.

„Jesteśmy świadomi odpowiedzialności i obecnie prowadzimy prace nad ograniczeniem emisji CO2” – przekazał EasyJet.  

Według Ryanair raport bazuje na nieaktualnych danych, a linia lotnicza posiada ambitną strategię klimatyczną. Ponadto w oświadczeniu stwierdzono, że nie tylko linie lotnicze mają do odegrania swoją rolę.

Według Greenpeace, w celu zmniejszenia emisji, prawie wszystkie linie lotnicze korzystają z alternatywnych paliw lotniczych, które są wytwarzane na przykład z oleju spożywczego i biopaliw. Paliwa te zawierają jednak również treści związane ze niszczeniem środowiska, wylesianiem, łamaniem praw człowieka i niedoborami żywności. 

„Zamiast polegać na fałszywych rozwiązaniach technologicznych, loty muszą zostać ogólnie znacznie ograniczone” – podkreślił Schuster.

Czytaj też: Greenpeace żąda usunięcia statków wycieczkowych z Antwerpii

kurier.at/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023