Talk icon

Informacje

26-03-2022

Autor: Michał Rybka

Eksport zbóż z Ukrainy w złej sytuacji. Traci kolejne możliwości wywozu towaru

eksport zbóż

Ukraiński minister rolnictwa Mykoła Solski informuje, że eksport zbóż z Ukrainy pogarsza się z dnia na dzień. Będzie to miało przełożenie na światowe rynki.

Jak poinformowała agencja Reutera, nowy szef resortu rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski przekazał, że możliwości jego kraju do eksportu zbóż pogarszają się z dnia na dzień, poprawią się dopiero, gdy zakończy się wywołana przez Rosję wojna.

Ogromny spadek ilości eksportowanego zboża

Przemawiając na konferencji transmitowanej w mediach, Solski powiedział, że Ukraina, będąca jednym z czołowych producentów zboża na świecie, w normalnych warunkach eksportowałaby go 4-5 mln ton; wielkość ta zmniejszyła się do kilku tysięcy ton.

Wpływ wstrzymania eksportu ukraińskiego zboża na światowe rynki jest bezpośredni, dramatyczny i duży – podkreślił minister, cytowany przez agencję. Dodał, że "z każdym dniem eksport zbóż z terytorium Ukrainy będzie się pogarszał".

eksport zbóż

Eksport zbóż to podstawa gospodarki Ukrainy

Na początku marca władze Ukrainy wprowadziły licencjonowanie eksportu kluczowych towarów rolnych, jak pszenica, kukurydza, drób, jaja kurze i olej słonecznikowy. Ukraina należy do czołowych światowych producentów i eksporterów zbóż i olejów roślinnych.

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 24 lutego. W związku z rosyjską napaścią na Ukrainę wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne. Działalność w Rosji wstrzymało też wiele międzynarodowych koncernów, m.in. marki technologiczne, samochodowe i odzieżowe.

Czytaj także: Minister rolnictwa Ukrainy: Wiosenne zasiewy o połowę mniejsze

źródła: PAP/ fot. pexels
 
 

swiatrolnika.info 2023