O tym co ważne dla polskiej wsi.

Talk icon

Informacje

15-07-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Eksport jaj z Ukrainy w głębokim kryzysie! Duży spadek

Eksport jaj

Eksport jaj z Ukrainy w pierwszej połowie 2022 r. spadł o 42 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 r. – do 228 mln sztuk.

Zmniejszenie wolumenu eksportu jaj jest związane z agresją militarną Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, a także spadkiem ich produkcji w związku z czasową okupacją części terytorium kraju i niszczeniem zakładów drobiarskich przez Rosjan. Negatywny wpływ na eksport tego produktu miała również blokada ukraińskich portów morskich przez wojsko rosyjskie oraz wzrost kosztów logistyki.

Sytuacja na rynku jaj na Ukrainie

Według stowarzyszenia największymi importerami jaj ukraińskich w pierwszej połowie 2022 r. są kraje UE, Singapur, ZEA i Izrael.

Jak informowaliśmy w odniesieniu do Ministerstwa Polityki Agrarnej i Żywnościowej, aktywa w przemyśle hodowlanym Ukrainy od początku inwazji militarnej na Rosję do połowy maja zmniejszyły się o 10-15%, głównie z powodu czasowej okupacji części Ukraińskie zakłady produkcyjne przez kraj agresora.

Według Ludmiły Denisowej, upoważnionej wówczas przez Radę Najwyższą ds. praw człowieka, w kwietniu w czarnobajowskiej fabryce drobiu gospodarstwa rolnego Ukrlandfarming w pobliżu okupowanej wsi Czarnobajewka, obwód chersoński.

Rosyjscy okupanci odcięli prąd i splądrowali fermę drobiu, która jest jednym z największych i najnowocześniejszych w Europie zakładów produkcji jaj kurzych, i zabrali pracownikom prawie cały sprzęt i mienie osobiste.

Eksport jaj i ceny uzależnione od wirusa

Według Komisji Europejskiej ceny jaj wzrosły o około 22 proc. w Europie i 44 proc. w USA (wg USDA) w porównaniu z ubiegłym rokiem.

18 milionów ton – tyle ważą jaja kurze produkowane rocznie na całym świecie. Jedne z głównych dawców białka są produkowane w ilościach wystarczających do zaspokojenia zapotrzebowania wszystkich mieszkańców planety, a co ważne są dostępne w stosunkowo niskiej cenie w porównaniu do mięsa. Jednak ich średni koszt ostatnio rośnie, zwłaszcza w Europie i Ameryce Północnej, gdzie koszty produkcji gwałtownie wzrosły, a od października 2021 r. miliony kur niosek zostały zarażone ptasią grypą.

Do wzrostu ceny jaj bezpośrednio przyczyniły się zwiększone koszty w całym łańcuchu dostaw oraz obecny spadek dostępności pasz i zbóż. Jednak według Bena Dellaerta z Międzynarodowej Komisji ds. Jaj (IEC), ptasia grypa również odegrała niezaprzeczalną rolę w tym zjawisku w tych regionach.

Ptasia grypa to poważna choroba wirusowa, która dotyka przede wszystkim drób i dzikie ptactwo, często powodując śmierć i niszczące konsekwencje wpływające na eksport jaj. Od października 2021 r. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (WOAH, dawniej Międzynarodowe Biuro Zdrowia Zwierząt (OIE)) otrzymała ponad 21 milionów przypadków zachorowań u drobiu w kilku regionach świata. W porównaniu z poprzednimi latami liczba ta jest znacznie wyższa i padło więcej ptaków.

Czytaj również: FAO: Ceny żywności pozostają blisko rekordowych poziomów

Agravery/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023