O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-07-2022

Autor: Karol Pepliński

FAO: Ceny żywności pozostają blisko rekordowych poziomów

Ceny żywności

Jak wynika z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), ceny żywności już trzeci miesiąc z rzędu nieznacznie spadły.

W czerwcu 2022 r. wskaźnik cen żywności FAO wynosił średnio 154,2 punktu, czyli o 2,3% mniej niż w maju. Jednak wskaźnik indeksu, który śledzi miesięczne zmiany światowych cen koszyka produktów spożywczych, pozostał o 23,1% wyższy niż w czerwcu 2021 r.

Ceny żywności w czerwcu

Malejące ceny żywności w czerwcu tłumaczy się ujemną dynamiką światowych cen olejów roślinnych, zbóż i cukru, podczas gdy ceny produktów mlecznych i mięsa wzrosły. Wskaźnik cen zbóż FAO w czerwcu wyniósł 166,3 punktu, czyli o 4,1% mniej niż w maju, ale o 27,6% więcej niż w czerwcu 2021 roku. Światowe ceny pszenicy spadły w czerwcu o 5,7%, ale pozostały o 48,5% wyższe niż przed rokiem. Spadek wskaźnika w czerwcu wynikał z sezonowego wzrostu ilości dostępnego ziarna nowej uprawy na półkuli północnej, korzystnych warunków uprawy pszenicy w szeregu największych krajów produkujących oraz oczekiwanego wzrostu produkcji w Rosji.

Światowe ceny zbóż paszowych również spadły o 4,1%, ale nadal były wyższe o 18,4% niż przed rokiem. Światowe ceny kukurydzy spadły o 3,5% w porównaniu z poprzednim miesiącem ze względu na sezonowy wzrost dostępnego zboża w Argentynie i Brazylii oraz sprzyjające warunki uprawy w Stanach Zjednoczonych.

Wskaźnik ceny żywności FAO dla oleju roślinnego w czerwcu wyniósł 211,8 punktu, czyli o 7,6% mniej niż w maju. Światowe ceny oleju palmowego spadły z powodu sezonowego wzrostu produkcji w głównych krajach produkujących oraz przewidywanego wzrostu dostaw z Indonezji. Jednocześnie światowe ceny oleju słonecznikowego i sojowego spadły z powodu zmniejszonego popytu ze strony globalnych importerów przy rosnących kosztach.

ceny żywności

Mięso cały czas drożeje

Indeks cen cukru FAO wynosił średnio 117,3 punktu w czerwcu, co oznacza spadek o 2,6% od maja. Spadek utrzymywał się drugi miesiąc z rzędu, napędzany pozytywnymi prognozami dla światowych zapasów cukru, które zepchnęły indeks do najniższego poziomu od lutego. Globalne spowolnienie wzrostu gospodarczego wpłynęło również na popyt i ceny cukru na rynkach światowych. W czerwcu wskaźnik cen mięsa FAO osiągnął rekordowy poziom 124,7 punktu, czyli o 1,7% wyższy od wskaźnika majowego i o 12,7% wyższy od poziomu z czerwca 2021 roku. Ceny mięsa rosną najbardziej, do rekordowego poziomu, gdyż podaż na rynku światowym jest ograniczona z powodu wojny na Ukrainie i epidemii ptasiej grypy na półkuli północnej.

W czerwcu wskaźnik cen FAO dla produktów mlecznych wyniósł 149,8 punktu, czyli o 4,1% więcej niż wskaźnik majowy i o 24,9% więcej niż poziom z czerwca 2021 roku. W czerwcu ceny wszystkich rodzajów produktów mlecznych wzrosły. Najbardziej wzrosły ceny serów, głównie w wyniku gwałtownego wzrostu popytu ze strony importerów na dostawy spotowe w związku z obawami o niedobór sera do końca roku. Światowe ceny mleka w proszku wzrosły pod wpływem aktywnego popytu importowego i ograniczonej, jak poprzednio, podaży.

Pomimo tego, że w czerwcu ogólne ceny żywności nadal spadały trzeci miesiąc z rzędu, wskaźnik pozostaje blisko rekordowego poziomu odnotowanego w marcu br. Czynniki, które początkowo doprowadziły do ​​wzrostu cen światowych, nie straciły na znaczeniu. Są to przede wszystkim wysoki globalny popyt, niekorzystne warunki pogodowe w szeregu wiodących krajów, wysokie koszty produkcji i transportu oraz zakłócenia w łańcuchach dostaw związane z pandemią COVID-19, które potęguje niepewność spowodowana wojną na Ukrainie.

Czytaj też: Ceny maksymalne w naszym kraju? Większość Polaków mówi NIE

agroportal.ua/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023