O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-07-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny żywności na świecie zanotowały spadek trzeci miesiąc z rzędu

Ceny żywności

Światowe ceny żywności spadły w czerwcu już trzeci miesiąc z rzędu, jednak nadal są blisko rekordowo wysokiego poziomu z marca tego roku.

Informację tę podała w piątek Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO. Indeks cen żywności FAO, który monitoruje większość towarów spożywczych sprzedawanych na świecie, wynosił w zeszłym miesiącu średnio 154,2 punktów w porównaniu do 157,9 punktów w maju.

Ceny żywności spadły w przypadku olejów, zbóż i cukru

Indeks cen żywności FAO, który monitoruje większość towarów spożywczych sprzedawanych na świecie, wynosił w zeszłym miesiącu średnio 154,2 punktów w porównaniu do 157,9 punktów w maju. Pomimo spadku, wskaźnik czerwcowy był nadal o 23,1 proc. wyższy niż rok temu i wzrósł pod wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, obaw o niesprzyjające warunki pogodowe, silny globalny popyt oraz wysokie koszty produkcji i transportu.

"Czynniki, które w pierwszej kolejności sprawiły, że ceny żywności wzrosły na świecie, pozostają w grze" – skomentował główny ekonomista FAO Maximo Torero Cullen, cytowany przez agencję Reutera.

"Do spadku indeksu w czerwcu przyczyniły się spadki indeksów cen olejów roślinnych, zbóż i cukru. Wzrosły natomiast indeksy cen nabiału i mięsa" – przekazała FAO.

Ceny żywności

FAO podniosła szacunki na globalną produkcję zbóż

W oddzielnych szacunkach podaży i popytu na zboża FAO podniosła prognozę globalnej produkcji zbóż w 2022 r. do 2,792 mld ton z wcześniej oszacowanych 2,784 mld ton. To wciąż 0,6 proc. mniej niż światowa produkcja w 2021 roku. Ceny żywności w przypadku zbóż według wskaźnika FAO spadły o 4,1 proc. od maja, ale nadal były wyższe o 27,6 proc. w stosunku do tego samego miesiąca w ubiegłym roku.

FAO przekazało, że czerwcowy spadek cen był spowodowany sezonową dostępnością nowych zbiorów na półkuli północnej, lepszymi warunkami upraw w niektórych krajach oraz wyższymi perspektywami produkcji w Rosji. 

Czytaj też: Jakub Rybacki: Możliwe, że ceny żywności będą dalej rosnąć

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023