O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Do końca roku ceny żywności na Ukrainie wzrosną o jedną trzecią

ceny żywności

Jak poinformował Departament Polityki Pieniężnej i Analiz Ekonomicznych Narodowego Banku Ukrainy do końca 2022 r. ceny żywności wzrosną o 31 proc.

O drożyźnie poinformował Wołodymyr Lepushynskyi, dyrektor Departamentu Polityki Pieniężnej i Analiz Ekonomicznych Narodowego Banku Ukrainy. Zaznaczył, że inflacja następuje z powodu wzrostu cen warzyw, owoców i zbóż. A w przyszłym roku oczekuje się, że ceny wzrosną o kolejne 20 proc.

Drożyzna na rynku

„Na przykład kasza gryczana od ukraińskiego producenta podwoiła się w ciągu pół roku: teraz kasza kosztuje od 90 do 109 hrywien za kilogram. Przyczyny: zmniejszenie podaży, ponieważ była ona transportowana, w szczególności z Rosji i Kazachstanu, i wysoki popyt. Ceny żywności idą cały czas w górę” – powiedział Serhii Kiyanichenko, dyrektor Departamentu Ochrony Praw Konsumentów i Kontroli Cen Regulowanych Państwowej Produkcji i Obsługi Konsumenckiej,.

Ponadto tej jesieni chleb, cukier, sól oraz produkty mięsne i mleczne mogą stać się droższe.

Ceny żywności na świecie zanotowały mocny spadek

Ceny żywności według indeksu FAO spadły w lipcu o 8,6 procenta (czwarty miesiąc z rzędu) do poziomu 140,9 pkt w porównaniu z czerwcem.  W dalszym ciągu wartość indeksu o 13,1% przekracza poziom z lipca 2021 r. Lipcowy spadek był największy od października 2008 r. ze względu na gwałtowny spadek cen olejów roślinnych i zbóż, a także niższe ceny cukru, mięsa i przetworów mlecznych. Pomimo niepewności związanej z logistyką w regionie Morza Czarnego, ceny oleju słonecznikowego znacznie spadły pod presją zmniejszonego popytu.

Ceny żywności w przypadku indeksu zbóż zanotowały spadek (w stosunku do czerwca) w lipcu o 11,5% do 147,3 pkt, ale jest ciągle o 16,6% powyżej lipca 2021 r. Na tle zwiększonej podaży w postaci zbiorów na półkuli północnej i wznowienia eksportu z ukraińskich portów morskich. Światowe ceny pszenicy spadły w lipcu o 14,5%, ale nadal są o 24,8% powyżej poziomu z ubiegłego roku. Ceny zbóż paszowych spadły o 11,2%, ale są o 12,1% wyższe niż przed rokiem. Ceny kukurydzy spadły o 10,7% w związku z odblokowaniem ukraińskich portów i zwiększonymi ofertami z Argentyny i Brazylii, gdzie zbiory wyprzedzają ubiegłoroczne tempo. Ceny sorgo spadły o 12,8%, jęczmienia o 12,6%, a po raz pierwszy od początku roku ceny ryżu spadły na tle niestabilnego popytu i wahań kursów walutowych w krajach eksportujących.

Ceny w przypadku olejów roślinnych FAO spadły w lipcu aż o 19,2% do najniższego od 10 miesięcy poziomu 171,1 pkt. Ceny oleju palmowego obniżyły się czwarty miesiąc z rzędu w związku z oczekiwaniami zwiększenia podaży w Indonezji, podczas gdy olej sojowy i rzepakowy spadają w związku z niskim popytem i prognozami dużych zbiorów. Pomimo niepewności związanej z logistyką w regionie Morza Czarnego, ceny oleju słonecznikowego znacznie spadły pod presją zmniejszonego popytu. Rynki ropy również znajdują się pod presją spadku cen ropy naftowej.

Czytaj również: Ceny kukurydzy na giełdzie w Paryżu spadają. W Chicago stabilizacja

Agronews/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023