O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Susza zmienia rynek. Ceny zbóż rosną na całym świecie

Ceny zbóż

Ceny zbóż znów rosną od poniedziałku. Powodem jest napięty rynek i wysoki popyt. Eksport z Morza Czarnego wydaje się nie spełniać oczekiwań.

Obecny trend cenowy wyjaśnia jedną rzecz: rynek zbóż jest znacznie mniej zaopatrzony niż oczekiwano – a słabe zbiory kukurydzy dopiero nadejdą. Rosyjska firma doradcza SovEcon poinformowała we wtorek, że eksport rosyjskiej pszenicy w lipcu-sierpniu, w pierwszych dwóch miesiącach sezonu 2022/23, wyniósł 5,9 mln ton. To 27% spadek w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, pomimo oczekiwanych rekordowo wysokich zbiorów i najniższego wolumenu od 2017/18.

Sytuacja na rynku zbóż

Stowarzyszenie Ukraińskich Handlarzy Zbożem UGA obniżyło w poniedziałek prognozy łącznych zbiorów zbóż i nasion oleistych na Ukrainie na 2022 r. do 64,5 mln ton z 69,4 mln ton wcześniej. UGA szacuje też, że w sezonie 2022/23 Ukraina mogłaby wyeksportować około 32,8 mln ton zbóż i roślin oleistych, w tym 10 mln ton pszenicy.

W USA monitorowanie upraw pod kątem kondycji zapasów kukurydzy i soi również zostało zrewidowane w dół. W swoim cotygodniowym raporcie o postępach w uprawach USDA oceniło zaledwie 55% amerykańskich zapasów kukurydzy jako dobre do doskonałych, w porównaniu z 57% w poprzednim tygodniu. W przypadku nasion soi 57% zasobów oceniono jako dobre lub doskonałe, w porównaniu z 58% poprzednio. Ceny zbóż zareagują na taką informację.

Nie jest również jasne, jak będą się rozwijać wydarzenia w Chinach. Poważna susza mogłaby zagrozić dostawom zboża i doprowadzić do znacznie większego importu. „Zapotrzebowanie Chin na zboża i nasiona oleiste może znacznie wzrosnąć, jeśli fala upałów i susza w środkowych Chinach poważnie zaszkodzi uprawom” – czytamy w raporcie analityków.

Ceny zbóż znowu w górę

W sierpniowym raporcie Europejskiego Obserwatorium ds. Susz (EDO) stwierdzono w tym tygodniu: „Poważna susza, która dotyka wiele regionów Europy od początku roku, od początku sierpnia nadal się rozszerza i pogarsza”.

Pokazują to również wyniki unijnej agencji monitorowania upraw MARS. W poniedziałek MARS ponownie obniżył prognozy plonów upraw letnich w Unii Europejskiej, dokonując większych cięć kukurydzy, słonecznika i soi, ponieważ spodziewane są dalsze szkody spowodowane niedawną suchą i upalną pogodą. Perspektywy zbiorów w UE nabrały w tym roku dodatkowego znaczenia, ponieważ rosyjska inwazja na Ukrainę – dużego eksportera pszenicy, kukurydzy i słonecznika – zakłóciła eksport z Morza Czarnego i zwiększyła niepewność co do zbiorów na Ukrainie.

Jednak rumuńskie zbiory pszenicy zmniejszyły się o jedną piątą, powiedział w tym tygodniu minister rolnictwa Petre Daea. Kraj nad Morzem Czarnym zebrał w tym roku około 9 mln ton pszenicy w porównaniu do 11,3 mln ton w ubiegłym roku. Departament Rolnictwa przypisał spadek ekstremalnym warunkom pogodowym i wyższym kosztom produkcji. Ceny zbóż rosną również w Rumunii.

Rumunia jest jednym z największych eksporterów zboża w UE. Eksport odbywa się głównie przez port Konstanca nad Morzem Czarnym, z którego Ukraina korzystała jako alternatywną trasę przez sześć miesięcy po inwazji Rosji.

Przyszłość rynku zbóż

Ceny zbóż, a w tym pszenicy mogą w tym tygodniu znacznie wzrosnąć po spadku o około 30 euro za tonę do około 315 euro za tonę w zeszłym tygodniu.

Od poniedziałku pszenica wzrosła o prawie 20 euro za tonę na europejskim rynku kontraktów terminowych, a na początku notowań w środę była wyceniana po 337 euro za tonę – kolejne 5 euro plus. Kolejny grudzień również jest notowany wyżej – 328 euro za tonę.

Ceny kukurydzy również znacznie wzrosły w tym tygodniu na rynku kontraktów terminowych - bezpośrednio w wyniku suszy w Europie i oczekiwanych strat w produkcji. Tutaj ceny nowych zbiorów (listopad) w środowe popołudnie wzrosły o 7 euro do 330 euro. W piątek ceny wciąż były poniżej 310 euro za tonę – mimo że zbiory kukurydzy w Europie będą katastrofalne.

Na rynku hurtowym i porcie eksportowym w Hamburgu we wtorek cena pszenicy wynosiła 331 euro za tonę – o 17 euro więcej niż w poniedziałek. Na późniejsze terminy oferowano 335 euro. Za jęczmień dostawcy otrzymywali we wtorek 296 euro za tonę – o 8 euro za tonę więcej niż w poniedziałek. Ceny żyta chlebowego w Hamburgu we wtorek wynosiły 300 euro za tonę, a więc były o 5 euro wyższe.

W najważniejszym francuskim porcie eksportowym Rouen, w środę rano za pszenicę chlebową oferowane jest 331 euro za tonę – co najmniej o 10 euro więcej niż dzień wcześniej. Za jęczmień paszowy dostawcy w Rouen dostają w środę rano 294 euro - to nawet 13 euro więcej niż dzień wcześniej.

Czytaj również: MRiRW podało aktualne ceny skupu zbóż. Jest drogo

Agraheute/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023