O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ceny kukurydzy na giełdzie w Paryżu spadają. W Chicago stabilizacja

Ceny kukurydzy

Ceny kukurydzy na giełdzie w Paryżu nieznacznie spadły. Natomiast, w Chicago w ustabilizowały się w środę po dwóch sesjach wzrostowych.

Podczas pierwszych dwóch sesji giełdowych w Chicago kontrakty terminowe na kukurydzę i soję wzrosły o 5-6%, po czym ustabilizowały się w środę. Wyceny tych kontraktów są najwyższe od wielu tygodni, ponieważ pogarszają się perspektywy jesiennych zbiorów. Sytuacja na rynku soi i kukurydzy doprowadziła do ​​wzrostu pszenicy w Chicago o ponad 5% w tym tygodniu, a cent powróciły do ​​poziomów z lipca.

Ceny kukurydzy lekko się stabilizują

Ceny kukurydzy na giełdzie w Paryżu zadziałały na resztę zbóż. Środa zamknęła się lekką przeceną obu zbóż i rzepaku, ale i tak wymienione kontrakty odrobiły połowę spadków z ubiegłego tygodnia. Tymczasem. Egipt postanowił zakupić od Federacji Rosyjskiej 240 000 t pszenicy po cenie 368 USD/t CIF. W środę odnotowano nową akwizycja 517 000 t amerykańskiej soi deses Chin.

Już w tym momencie pojawiają się obawy dotyczące europejskich upraw rzepaku podczas 2023 r., biorąc dalej uwagę nagły nieobecność wody podczas glebie.

Ceny kukurydzy

Ceny kukurydzy, a ceny zbóż

Ceny zbóż i ceny kukurydzy znów rosną od poniedziałku. Powodem jest napięty rynek i wysoki popyt. Eksport z Morza Czarnego wydaje się nie spełniać oczekiwań. Obecny trend cenowy wyjaśnia jedną rzecz: rynek zbóż jest znacznie mniej zaopatrzony niż oczekiwano – a słabe zbiory kukurydzy dopiero nadejdą. Rosyjska firma doradcza SovEcon poinformowała we wtorek, że eksport rosyjskiej pszenicy w lipcu-sierpniu, w pierwszych dwóch miesiącach sezonu 2022/23, wyniósł 5,9 mln ton. To 27% spadek w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, pomimo oczekiwanych rekordowo wysokich zbiorów i najniższego wolumenu od 2017/18.

Stowarzyszenie Ukraińskich Handlarzy Zbożem UGA obniżyło w poniedziałek prognozy łącznych zbiorów zbóż i nasion oleistych na Ukrainie na 2022 r. do 64,5 mln ton z 69,4 mln ton wcześniej. UGA szacuje też, że w sezonie 2022/23 Ukraina mogłaby wyeksportować około 32,8 mln ton zbóż i roślin oleistych, w tym 10 mln ton pszenicy.

Czytaj również: Susza zmienia rynek. Ceny zbóż rosną na całym świecie

E-wgt.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023