Talk icon

Informacje

23-06-2022

Autor: Emilia Gromczak

Ceny żywności w Wielkiej Brytanii osiągną swój szczyt na początku 2023

ceny żywności

Według analityków banku Citi ceny żywności w Wielkiej Brytanii mogą sięgnąć 20 proc. w pierwszym kwartale 2023 r.

W środę brytyjski urząd statystyczny ONS (Office for National Statistic) poinformował, że roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii wzrosła w maju do 9,1 proc., co jest kolejnym przypadkiem, gdy osiąga ona najwyższy poziom od ponad 40 lat. Reuters odnotował, że rosnące koszty żywności zastąpiły rosnące ceny energii jako główny czynnik ostatniego wzrostu wskaźnika CPI.

Rosnące ceny żywności w Wielkiej Brytanii 

Jak podał we środę Reuters, według analityków banku Citi inflacja cen w Wielkiej Brytanii może sięgnąć 20 proc. w pierwszym kwartale 2023 r. 

Reuters odnotował, że rosnące koszty żywności (zwłaszcza chleba i mięsa) zastąpiły rosnące ceny energii jako główny czynnik ostatniego wzrostu wskaźnika CPI.

"Ceny płacone przez producentów za krajowe produkty spożywcze wzrosły o 10,3 proc., podczas gdy koszty żywności importowanej, która stanowi prawie połowę konsumpcji w Wielkiej Brytanii  były o 20,5 proc. wyższe, co stanowi największy wzrost od grudnia 2008 r."  przypomniała agencja.

"Inflacja żywności przekroczyła nasze prognozy. Obecnie oczekujemy, że wzrost cen osiągnie maksimum na poziomie nieco ponad 20 proc. w pierwszym kwartale 2023 roku, a inflacja cen producentów będzie nadal przyspieszać"  napisał cytowany przez Reutersa ekonomista banku Citi Benjamin Nabarro w nocie do klientów.

Tydzień temu organizacja branżowa Institute for Grocery Distribution (IGD) stwierdziła, że "w najbliższych miesiącach inflacja cen osiągnie szczytowy poziom 15 proc. 

ceny żywności Wielka Brytania

Sytuacja w Polsce

W Polsce ceny będą jeszcze wyższe. Wpływ w głównej mierze ma na to sytuacja na Ukrainie. Krzysztof Ciecióra w rozmowie podkreślił, że na wzrost cen składają się różne czynniki np. jakie będą plony i zbiory w innych częściach świata. 

"Wysokie ceny mają związek głównie z agresją Rosji przeciw Ukrainie. Oba kraje są m.in. znaczącymi producentami zbóż w skali globalnej, a drożejące ziarno przekłada się na ceny w innych segmentach produkcji rolnej" – wskazuje dziennik GP.

Czytaj też: Inflacja a ceny żywności przetworzonej – czego się spodziewać?

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023