O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-06-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Inflacja a ceny żywności przetworzonej – czego się spodziewać?

ceny żywności

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, ceny żywności bardziej przetworzonych artykułów rosną wolniej, niż produktów niepoddanych obróbce.

Inflacja w ogromnym stopniu dotknęła rynek spożywczy. Ceny żywności biją rekordy. Za drób trzeba zapłacić już niemal 50 proc. więcej niż przed rokiem. Tylko nieco mniej wzrosły ceny margaryny, cukru czy wołowiny – czytamy "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Czynniki warunkujące wzrost cen

Jak zaznacza "DGP", oddziaływanie czynników obserwowanych już w roku ubiegłym wpłynęło na fakt, że ceny żywności obecnie są coraz większe. Na rynku drobiu były to straty produkcyjne związane z grypą ptaków. Rynek wieprzowiny ucierpiał z kolei z powodu spadku opłacalności, który doprowadził do ograniczenia potencjału produkcyjnego w UE.

"Z kolei na rynku zbóż doszło do ograniczeń eksportowych na świecie, dotyczyło to m.in. Rosji. W drugiej połowie roku zaczęły też rosnąć ceny surowców energetycznych. Równolegle, przy ograniczonej bieżącej podaży, popyt na produkty spożywcze został wzmocniony stopniowym wychodzeniem z pandemii COVID-19 w Europie" – mówi cytowany przez "DGP" Grzegorz Rykaczewski, analityk sektorowy Santander Bank Polska.

Gazeta zauważa, że nie wszystko drożeje jednak w dwucyfrowym tempie. Niższą dynamikę wzrostu cen obserwuje się w przypadku produktów, gdzie surowiec stanowi w mniejszym stopniu o jego cenie. Jako przykład podawana jest czekolada, czy produkty dla niemowląt.

ceny żywności

Ceny żywności w Europie – gdzie jest najgorzej

W Europie Wschodniej ludzie muszą wydawać na żywność znacznie większą część swoich dochodów niż na Zachodzie kontynentu. Najmniej za jedzenie płacą nasi zachodni sąsiedzi. Gorszą sytuację, niż Niemcy, mają konsumenci w krajach Europy Wschodniej. To właśnie oni najbardziej cierpią z powodu gwałtownego wzrostu cen produktów spożywczych. We wschodniej części Europy ludzie również muszą wydawać na żywność znacznie większą część swoich dochodów niż na Zachodzie. Wyjątek stanowi Hiszpania. Jak ustalił Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) na podstawie danych Europejskiego Urzędu Statystycznego Eurostat, w kwietniu 2022 r. ceny żywności w całej Europie wzrosły o 8,9%.

Czytaj również:Żywność w Europie Wschodniej drożeje w szybkim tempie

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023