PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Krzysztof Ciecióra: Ceny żywności będą rosnąć

Krzysztof Ciecióra: Ceny żywności będą rosnąć

Autor: Oliver Pochwat 2022-05-06 17:07:00
Krzysztof Ciecióra

Krzysztof Ciecióra ocenił w rozmowie z redaktorem Oliverem Pochwatem dalszą możliwość wzrostó cen żywności. Zdaniem polityka jest to nieuniknione.

Na rosnące ceny złożyło się wiele czynników. Są to m.in. inflacja, wzrost kosztów surowców wykorzystywanych w produkcji nawozów, podwyżki energii elektrycznej. Wojna na Ukrainie i zerwanie łańcuchów dostaw również przełożyły się na pogorszenie sytuacji w polskim rolnictwie.

ŚwiatRolnika.info: Czy z powodu wojny na Ukrainie powinniśmy spodziewać się kolejnych podwyżek cen żywności?

Krzysztof Ciecióra: Nie ma co się oszukiwać. Ceny żywności będą rosnąć i będą coraz wyższe. Pracujemy i działamy w taki sposób, aby te wzrosty maksymalnie ograniczać, m.in. z tego względu uruchomiliśmy pomoc dla rolników i producentów w kwocie 4 mld złotych. Z jednej strony celem jest utrzymanie płynności finansowej rolników w związku z wysokimi cenami nawozów, z drugiej strony jest to próba nie przykładania wysokich cen nawozów w produkcji na ceny końcowe w sklepach. To jest tylko jedno z działań, które podjęliśmy w ostatnim czasie.

ŚwiatRolnika.info: Warto wspomnieć również o tarczy antyputinowskiej, której celem jest wsparcie polskich przedsiębiorców.

Krzysztof Ciecióra: To jest bardzo ważny komponent tej aktywności. To, do czego przywdzialiśmy się już wszyscy, to wprowadzony 0 VAT na żywność. Jako pierwsi w Europie podjęliśmy taką inicjatywę.

ŚwiatRolnika.info: Jak długo będą jeszcze rosły ceny nawozów i żywności? Kiedy uda się wszystko ustabilizować?

Krzysztof Ciecióra: Składają się na to różne czynniki np. jakie będą plony i zbiory w innych częściach świata. Obserwujemy, co się dzieje w Ameryce Północnej i Południowej. Widzimy, co się dzieje w Europie, w krajach, które są producentem netto żywności. Ceny gazu będą stabilizowały się jesienią tego roku. Od stycznia przyszłego roku będziemy także w pełni uniezależnieni od rosyjskiego gazu.

ŚwiatRolnika.info: Rolnictwo to gałąź gospodarki niezbędna do funkcjonowania państwa. Jak Polacy powinni wspomagać rolników?

Krzysztof Ciecióra: Przede wszystkim kupujcie państwo polską żywność i polskie produkty. Starajmy się skracać maksymalnie linie dostaw. Mniej zakupów w dużych sieciach sklepów, więcej w sklepach osiedlowych i bazarkach lub bezpośrednio od rolnika. To wszystko wzmocni i wspomoże polskich rolników.

ŚwiatRolnika.info: Już niedługo pojawi się KGS, która będzie znaczącym graczem na rynku.

Krzysztof Ciecióra: Trudno wyobrazić sobie bardziej odpowiedni moment wejścia na rynek Krajowej Grupy Spożywczej. Jest to spółka, która ma na celu ingerencję w rynek produktów rolnych w taki sposób, aby zmowy cenowe były przełamywane. Docelowo rolą tej spółki jest to, aby każdy rolnik na swoim podwórku odczul zmianę układu sił na rynku.

Czytaj także: Witold Choiński: Ceny wieprzowiny mogą wzrosnąć