Talk icon

Informacje

24-06-2022

Autor: Świat Rolnika

Ceny ropy spadły na rynku w USA pierwszy raz od początku kwietnia

ceny ropy

Ceny ropy nieznacznie rosną w piątek rano na NYMEX w Nowym Jorku, ale będzie to pierwszy od początku kwietnia tydzień ze spadkiem notowań.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VIII kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 104,51 USD, wyżej o 0,23 proc. Ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na VIII jest wyceniana po 110,06 USD za baryłkę, w górę o 0,01 proc.

Ceny ropy zanotowały spadek

W tym tygodniu na rynkach ropy dominowała wyprzedaż w reakcji na nasilające się obawy o osłabienie globalnego popytu przez możliwą recesję i zaostrzanie polityki monetarnej przez banki centralne. Ceny ropy w USA zmalały w ciągu dwóch poprzednich sesji o 6 proc., a od początku tego tygodnia notowania spały o blisko 5 proc.

To pierwszy od początku kwietnia tydzień ze spadkiem notowań tego surowca i możliwe, że będzie też pierwszy od listopada 2021 r. miesięczny spadek cen. Inwestorzy niepokoją się o jastrzębie, agresywne działania Fed w polityce monetarnej w celu stłumienia wysokiej inflacji, co może wpłynąć na przyhamowanie wzrostu gospodarczego.

,,Rynek ropy reaguje na możliwe spowolnienie gospodarcze, wywołane przez Fed, a ropa WTI przechodzi do trybu ”sprzedaj”" – powiedział Stephen Innes, partner zarządzający SPI-Asset Management, cytowany przez agencję Bloomberg.

ceny ropy

USA ograniczy eksport?

Tymczasem w USA pojawiają się głosy, że administracja prezydenta Joe Bidena powinna rozważyć ograniczenie eksportu ropy ze Stanów Zjednoczonych. Demokratyczni senatorowie, w tym Jack Reed, Tammy Duckworth, Tammy Baldwin i Jeanne Shaheen, w wystosowanym do Joe Bidena piśmie wezwali amerykańskiego prezydenta do ograniczenia eksportu ropy naftowej z USA.

Senatorowie wskazali, że "poważny skok" cen energii uzasadnia sięgnięcie po takie rozwiązanie. Cena benzyny w USA oscyluje obecnie wokół rekordowych 5 USD za galon. Popyt na paliwo jeszcze mocniej wzrośnie i jego cena również, bo przed Amerykanami dwa miesiące wakacyjnych wyjazdów samochodowych.

Czytaj też: Ceny ropy naftowej notują mocne wzrosty podczas wtorkowej sesji

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023