PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny ropy naftowej notują mocne wzrosty podczas wtorkowej sesji

Ceny ropy naftowej notują mocne wzrosty podczas wtorkowej sesji

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-21 18:30:00
Ceny ropy

Ceny ropy naftowej na rynkach paliw notują spore wzrosty podczas wtorkowej sesji. Wpływ na notowania ma ostatnie zacieśnianie polityki pieniężnej w USA.

Inwestorzy oceniają ryzyka wystąpienia recesji w gospodarce USA, wraz z zacieśnianiem polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną, oraz zapewnienia prezydenta Joe Bidena negującego tezę, że amerykańska gospodarka stoi w obliczu kurczenia się – informują maklerzy. Benzyna w USA kosztuje obecnie średnio 5 USD za galon, a na początku czerwca osiągnęła rekordowe notowania.

Ceny ropy naftowej ponownie w górę

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VIII kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 111,52 USD, wyżej o 1,79 proc. Ceny ropy Brent na ICE w Londynie w dostawach na VIII są wyceniane po 115,21 USD za baryłkę, w górę o 0,95 proc.

Amerykańska rezerwa Federalna podwyższyła w ub. tygodniu koszt pieniądza o 75 pb, co było najmocniejszą podwyżką w polityce monetarnej w USA od 1994 r.

Inwestorzy obawiają się, że agresywne zacieśnianie polityki monetarnej przez Fed może doprowadzić amerykańską gospodarkę do recesji, co spowoduje spadek popytu m.in. na ropę i jej produkty.

Tymczasem prezydent USA Joe Biden powtórzył, że recesja w USA "nie jest nieunikniona" po tym, jak odbył rozmowę z byłym sekretarze skarbu Lawrencem Summersem.

"Rozmawiałem (...) z Larrym Summersem i co do recesji – nie jest ona nieunikniona" – powiedział w poniedziałek reporterom Biden w Rehoboth Beach.

Ceny ropy

Benzyna w USA osiąga rekordowe notowania

Biały Dom i Demokraci z amerykańskiego Kongresu prowadzą rozmowy na temat ustawodawstwa mającego na celu walkę z inflacją, ograniczenie deficytu i ożywienie programu gospodarczego Joe Bidena. Chodzi m.in. o federalne inwestycje zarówno w czystą energię, jak i paliwa kopalne – inwestycje te mają przełożyć się na ceny ropy.

Demokraci desperacko szukają odpowiedzi na bardzo wysoką inflację w USA, która w maju wyniosła 8,6 proc., najwyżej od ponad 40 lat. O ile wskaźnik ten nie zostanie ograniczony, może to kosztować Partię Demokratyczną utratę kontroli w Izbie Reprezentantów, Senacie lub obydwu tych izbach Kongresu w tegorocznych listopadowych wyborach "połówkowych" w USA.

Benzyna w USA – kluczowy składnik amerykańskiego budżetu domowego – kosztuje obecnie średnio 5 USD za galon, a na początku czerwca osiągnęła rekordowe notowania.

Czytaj też: UBS: Ceny ropy Brent mogą długoterminowo wzrosnąć wskutek wojny

PAP/fot.Pixabay


Ceny zbóż w polskich skupach. Żyto i jęczmień odnotowały spadki

Autor: Emilia Gromczak 2022-07-01 11:30:00

Ceny ropy naftowej kończą czerwiec ze spadkami notowań

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 20:00:00

Ceny rolnicze na świecie rosną. USA czeka na pylenie kukurydzy

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 15:00:00

BULT SMOGOWICZE