PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny ropy naftowej notują pierwszy tygodniowy spadek od kwietnia

Ceny ropy naftowej notują pierwszy tygodniowy spadek od kwietnia

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-17 15:00:00
Ceny ropy

Rynki paliw notują w piątek spadki ceny ropy naftowej. Kończący się tydzień będzie pierwszym od kwietnia z tygodniową zniżką notowań

Inwestorzy rozważają perspektywy dalszego zacieśniania polityki pieniężnej przez banki centralne, co może schłodzić wzrost gospodarczy i wpłynie na ograniczenie popytu na paliwa – informują maklerzy. Dodatkowo rosyjska inwazja na Ukrainę pod koniec lutego podsyciła presję cenową i wpłynęła na wzrost kosztów wszystkiego – od żywności po paliwa.

Ceny ropy notują spadki podczas piątkowej sesji 

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 116,88 USD, niżej o 0,60 proc. i po wzroście o 2 proc. na zakończenie czwartkowego handlu. Ceny ropy Brent na ICE w Londynie w dostawach na sierpień są notowane po 119,21 USD za baryłkę, w dół o 0,50 proc.

W środę amerykańska Rezerwa Federalna podniosła główną stopę procentową w USA o 75 pb do przedziału 1,50-1,75 proc. Była to najmocniejsza podwyżka stóp procentowych w USA od 1994 r.

Prezes Fed Jerome Powell po raz pierwszy otwarcie poparł podwyżkę stóp procentowych do poziomu restrykcyjnego – w celu schłodzenia rynku pracy, a taka strategia w przeszłości często skutkowała spowolnieniem gospodarczym.

"Mamy Fed w stylu Volckera (Paul Volcker - 12. prezes Fed w latach 1979-1987, "pogromca" inflacji w USA w latach 70. i 80. - PAP)" – mówi Diane Swonk, główna ekonomistka w Grant Thornton LLP.

"Oznacza to, że Rezerwa Federalna gotowa jest na wzrost bezrobocia i recesję w gospodarce. Wstrząsy podażowe same się nie naprawią, więc Fed musi zmniejszyć popyt, aby sprostać, gdy świat stoi w obliczu ograniczonej podaży" – dodaje.

Ceny ropy

Notowania ropy wpadły w pułapkę wyprzedażową

Agencja Bloomberg zauważa, że polityka Fed niesie ze sobą zagrożenia nie tylko dla gospodarki USA, ale także dla rynków finansowych i administracji prezydenta Joe Bidena, którego popularność spadła wraz ze wzrostem inflacji.

Rosyjska inwazja na Ukrainę pod koniec lutego podsyciła presję cenową i wpłynęła na wzrost kosztów wszystkiego – od żywności po paliwa.

"Ceny ropy z pewnością wpadły w pułapkę wyprzedażową wywołaną obawami o inflację" – wskazuje Daniel Hynes, starszy strateg ds. rynków surowcowych w Australia & New Zealand Banking Group Ltd.

"Jednakże ograniczona podaż ropy może utrzymać spadki jej notowań w wąskim przedziale" - dodaje.

Ceny ropy naftowej w USA staniały od początku tego tygodnia o ok. 3 proc.

Czytaj też: Ceny gazu zanotowały wzrost o 60% w ciągu dwóch dni

PAP/fot.Pixabay


Ceny paliw nie spadają! Czekają nas najdroższe wakacje w historii

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-27 08:00:00

BM Reflex: Ceny paliw mogą spaść w pierwszym tygodniu wakacji

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-25 18:00:00

Ceny ropy spadły na rynku w USA pierwszy raz od początku kwietnia

Autor: Kamila Ciężka 2022-06-24 21:30:00

BULT SMOGOWICZE