O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-11-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

ARiMR kończy wypłaty zaliczek. Ponad 12,5 mld zł na kontach rolników

ARiMR

Do końca listopada trwa wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. Do 28 listopada ARiMR przekazała rolnikom blisko 12,57 mld zł. 

W tegorocznej kampanii o dopłaty bezpośrednie ubiega się 1,265 mln rolników. W komunikacie Agencja przypomniała, że polscy rolnicy od 2019 r. otrzymują zaliczki na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie. Wypłata zaliczek trwa od 17 października, środki są przekazywane wyłącznie na konta wskazane przez rolników we wnioskach o wpis do ewidencji producentów.

Pula środków wynosi prawie 17 mld zł

“Pula środków na ten cel wynosi ok. 16,96 mld zł. Do 28 listopada 2022 r. w ramach zaliczek płatności bezpośrednie otrzymało 1,19 mln beneficjentów na kwotę prawie 10,63 mld zł, natomiast w ramach płatności obszarowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 na konta 847 tys. rolników przelano 2,14 mld zł “– poinformowała ARiMR.

W komunikacie przypomniano, że polscy rolnicy od 2019 r. otrzymują zaliczki na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie. W przypadku dopłat bezpośrednich wynoszą one 70 proc., a jeśli chodzi o płatności obszarowe z PROW – 85 proc. należnych dopłat.

ARiMR

ARiMR będzie wypłacał zaliczki do końca listopada

Zaliczki wypłacane są na poczet wszystkich płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego, po kontrolach administracyjnych i kontrolach na miejscu (wymóg zakończenia kontroli wynika z przepisów UE).

Wypłata zaliczek trwa od 17 października, środki są przekazywane wyłącznie na konta wskazane przez rolników we wnioskach o wpis do ewidencji producentów. Jeżeli rachunek rolnika jest niewłaściwy, to pieniądze wrócą do ARiMR.

Realizacja zaliczek potrwa jeszcze do końca listopada, natomiast 1 grudnia rozpocznie się przekazywanie pozostałych kwot płatności za 2022 r.

Czytaj też: ARiMR: Od 1 grudnia rolnicy mogą ubiegać się o pomoc ws. strat przez salmonellę

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023