O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-11-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

ARiMR: Od 1 grudnia rolnicy mogą ubiegać się o pomoc ws. strat przez salmonellę

ARiMR informuje, że od 1 grudnia producenci rolni, którzy zawarli umowę ubezpieczenia od strat spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o pomoc.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyjaśniła, że będą one realizowane w ramach działania „zarządzanie ryzykiem" i potrwa do 30 grudnia 2022 roku. Warunkiem przyznania wsparcia jest posiadanie umowy ubezpieczenia, z której wynika, że wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia szkód, które wyniosą ponad 20 proc.

Na to działanie przewidziano ponad 108 mln euro.

Dofinansowanie może być przyznane hodowcom drobiu, bydła i świń, którzy mają zarejestrowaną działalność produkcyjną i posiadają prawo do nieruchomości, na terenie której prowadzą chów zwierząt.

Rolnicy, którzy chcą ubiegać się o to wsparcie, muszą mieć zawartą umowę ubezpieczenia od ryzyka strat spowodowanych salmonellą. Powinno ono obejmować 1000 sztuk: rzeźnych kurcząt, gęsi, indyków i drobiu nieśnego; 14 sztuk świń; cztery sztuki bydła.

Warunkiem przyznania wsparcia od ARiMR jest posiadanie umowy ubezpieczenia, z której wynika, że wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia szkód, które wyniosą ponad 20 proc. Okres objęty ubezpieczeniem musi rozpoczynać się nie wcześniej niż 1 kwietnia 2022 r. Osoba zainteresowana dofinansowaniem nie może korzystać z innych dopłat do ubezpieczenia.

Wysokość pomocy wynosi 70 proc. opłaconej składki.

ARiMR

Nabór wniosków potrwa do końca 2022 roku

Nabór wniosków w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich PROW 2014-2020 potrwa do 30 grudnia 2022 r. Dokumenty będą przyjmować biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski można będzie złożyć osobiście, nadać rejestrowaną przesyłką pocztową lub za pośrednictwem formularza udostępnionego na Platformie Usług Elektronicznych ARiMR, a także wysłać w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy e-PUAP.

Pierwszy nabór wniosków na to działanie miał miejsce od 30 września do 31 października br.

Czytaj też: ARiMR wypłaca zaliczki dopłat bezpośrednich. Do rolników trafiło 10 mld zł

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023