Talk icon

Informacje

21-08-2022

Autor: Emilia Gromczak

Appenzeller pochodzi ze Szwajcarii i wyróżnia się gęstym upierzeniem

Appenzeller

Pod nazwą Appenzeller kryje się rasa kur powstała ze starych odmian czubatek. Została wyhodowana w szwajcarskim kantonie.

Kury tej rasy należą do jednych z najstarszych oraz bardzo rzadkich okazów gatunkowych ptaków ozdobnych. Cechą charakterystyczną tej odmiany jest grzebień, który z wyglądu przypomina zaokrąglone rogi i rozchyla się w górę. Kury zazwyczaj są gęsto upierzone o ubarwieniu czarnym, niebieskim, srebrno nakrapianym, złoto nakrapianym lub żółto nakrapianym.

Kury Appenzeller ze szwajcarskiego kantonu 

Rasa kur Appenzeller powstała ze starych odmian czubatek (z brabantów i kur pawłowskich). Są rzadkim okazem gatunkowym ptaków ozdobnych. Kury zostały wyhodowane w Szwajcarii na terenie Appenzell, gdzie nosiły zaszczytne miano kur najcenniejszych. Były hodowane na terenach górskich i dobrze znosiły warunki klimatyczne. W późniejszym okresie ptaki były hodowane w Niemczech. Tam w 1953 r. powstał związek rzadkich ras kur, do której został zaliczony Appenzeller.

Według informacji z zagranicznych mediów dzisiaj hodowcy są coraz bardziej zainteresowani hodowlą kur Appenzeller. Niektórzy hodowcy ze Szwajcarii zaczęli prowadzić kursy i różne szkolenia na temat odpowiedniej hodowli kur rasy Appenzeller. Jest to doskonała metoda na zachowanie czystości rasy tego gatunku kur.

Appenzeller kury

Ubarwienie i wygląd

Kury rasy Appenzeller są ptakami pięknymi i ruchliwymi. Najczęściej występują w ubarwieniu czarnym, niebieskim, srebrno nakrapianym, złoto nakrapianym lub żółto nakrapianym. Masa ciała koguta wynosi około 1,5 - 1,8 kg, masa ciała kury wynosi około 1,2 - 1,5 kg, a masa jaja kurzego wynosi około 55 g (skorupka jaja ma kolor biały).

Głowy kury Appenzeller jest średniej wielkości. Grzebień z wyglądu przypomina zaokrąglone rogi, które rozchylają się w gorę. Skrzydła są umiejscowione dość wysoko, bardzo dobrze przylegają do tułowia kur. Appenzellery posiadają średniej długości nogi, z czterema palcami. Skoki charakteryzują się niebieskim odcieniem. Dziób jest bardzo mocny, posiada kolor rogu na którym mieni się niebieski odcień.

Sprawdź również: Polskie rasy kur – rodzaje, charakterystyka, miejsce występowania

pl.wikipedia.org/ptakiozdobne.pl/fot.pl.wikipedia.org/pixabay.com

swiatrolnika.info 2022