PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Ponad sto dzików zarażonych ASF we Włoszech

Ponad sto dzików zarażonych ASF we Włoszech

Autor: Świat Rolnika 2022-05-05 20:30:00
ASF

105 dzików zarażonych ASF znaleziono we Włoszech od pierwszego wybuchu epidemii 7 stycznia tego roku. 721 zarażonych knurów stwierdzono w Niemczech i 992 w Polsce.

Liczba zarażonych dzików znalezionych we Włoszech nie wzrasta, ale tendencja wzrostowa nie ustaje. Jest to również duży obszar, na którym znajdują się zwierzęta zabite przez afrykański pomór świń (ASF). W regionie Piemontu i Ligurii nie znaleziono jeszcze zarażonych ferm trzody chlewnej.

ASF wciąż zagrożeniem w Europie 

W Niemczech od pierwszego wybuchu epidemii 9 września 2020 r. znaleziono w sumie 3844 zarażonych dzików. W tym roku najwięcej infekcji występuje w Saksonii. Tam na ladzie znajduje się 482 zarażonych knurów. W Meklemburgii Pomorzu Zachodnim jest 15 zarażonych knurów.

Brandenburgia powoli przejmuje kontrolę nad AVP. Mimo że to właśnie tam znajduje się większość zarażonych obszarów, liczba zarażonych knurów (224) jest o ponad połowę mniejsza niż w Saksonii. W tym roku żadne firmy nie zostały zainfekowane w Niemczech.

W tym roku Polsce udało się również utrzymać ASF z dala od ferm trzody chlewnej. Jednak znaleziono 992 zarażonych dzików, donosi Europejski System Informacji o Chorobach Zwierząt (Adis).

W sumie, według Adis, do tej pory w Europie znaleziono 3134 zarażonych dzików. Liczba zakażeń u świń domowych wynosi 153, z czego zdecydowaną większość, bo 135 zakażeń, stwierdzono w Rumunii.

ASF

Czytaj też: ASF dziesiątkuje stada świń w biednej Dominikanie

nieuweoogst.nl/fot. pixabay


Autor: Kamila Ciężka

Zmiana regionalizacji w związku z ASF. Sprawdź co się zmienia


Autor: Michał Rybka

USDA: Unijny eksport wieprzowiny będzie największym na świecie


Autor: Świat Rolnika

POLPIG: Nie karzmy rolników, którzy walczą z ASF


BULT SMOGOWICZE