O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-04-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

ASF dziesiątkuje stada świń w biednej Dominikanie

ASF

Republika Dominikany pojawiła się w wiadomościach z powodu wybuchu epidemii afrykańskiego pomoru świń (ASF) w lipcu zeszłego roku. 

Karaibski kraj był jednym z dwóch – tym drugim jest Haiti – które zgłosiły chorobę w obu Amerykach po prawie 40 latach. Sytuacja była krytyczna. Dominikana znajduje się około 1200 km od Florydy w Stanach Zjednoczonych – największego eksportera i drugiego producenta – i może być otwartymi drzwiami dla wielu innych dużych producentów, takich jak Brazylia, Kanada, Argentyna czy Chile.

Dominikana rozważała ubój całego stada

Rząd dominikański wprowadził szereg środków kontrolnych. Mimo to od tego czasu rząd podał oficjalnie na swojej stronie internetowej kilka nowych szczegółów.

Prezydent Luis Rodolfo Abinader zawarł tę kwestię w swoim corocznym przemówieniu do narodu. 

„Jeśli chodzi o ASF, informuję, że został wykonany plan, przygotowany przy doradztwie i współpracy organizacji międzynarodowych” – powiedział. 

Samorząd lokalny faktycznie otrzymuje wsparcie ze strony USA, Międzyamerykańskiego Instytutu Współpracy w Rolnictwie (IICA) oraz innych krajów i podmiotów. Jednak według lokalnej prasy w tych dniach w kilku regionach kraju panuje epidemia.

W lutym prezes Dominikańskiego Stowarzyszenia Hodowli Świń (Adogranja), Luis Brache, wyjaśnił gazecie El Nacional, że „wysiłki mające na celu kontrolowanie ASF nie ustały”, ale wciąż mamy do czynienia z co najmniej „20 ogniskami tygodniowo”.

Ostatnio nawet spekulowano, że całe stado świń – około 1,4 miliona zwierząt – w kraju powinno zostać ubite.

ASF

ASF wstrzymuję produkcję wieprzowiny na Dominikanie

Za zwalczanie skutków wirusa ASF odpowiedzialne jest Ministerstwo Rolnictwa, za pośrednictwem Generalnej Dyrekcji ds. Zwierząt Gospodarskich (Digega), które nadal odwiedza i kontroluje wszystkie obszary hodowli świń w celu wyeliminowania źródeł skażenia.

Brache wierzy, że „choroba będzie kontrolowana”, dzięki czemu Laboratorium Diagnostyki Zagranicznych Chorób Zwierząt USDA będzie w stanie ustalić, że Republika Dominikany jest gotowa do kontynuowania produkcji wieprzowiny.

W 2020 roku, przed epidemią ASF, Dominikana wyprodukowała 88 400 ton wieprzowiny, o 28,4% więcej niż w 2018 roku. Produkcja ta odpowiada tylko na 70% konsumpcji krajowej (około 115 000 ton), a około 30% pochodzi z zagranicy.

Badanie z 2020 r. wskazuje, że Republika Dominikany ma 334 zorganizowane gospodarstwa z 62 884 lochami; oprócz kolejnych 33 340 loch w produkcji „przydomowej”. Całkowite stado liczyło około 1,4 miliona świń.

Czytaj też: FAO: Trwająca wojna zwiększa ryzyko rozprzestrzenienia wirusa ASF

pigprogress.net/fot.Flickr

swiatrolnika.info 2023