O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-05-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Atrezja odbytu u świń – nieuleczalny brak otworu odbytnicy

Atrezja odbytu

Atrezja odbytu u świń jest wrodzonym schorzeniem, który objawia się od razu po narodzinach. Prosięta nie posiadają zewnętrznego otworu odbytnicy. 

Przy tej chorobie, brzuch świń zwiększa się razem z wiekiem. Stan ten jest trudny do wyleczenia i najczęściej usypia się zwierzęta z brakiem odbytu. Prosięta rodzą się ze ślepo zakończoną odbytnicą, 5–10 mm od zewnętrznej powłoki ciała.

Charakterystyka choroby

Atrezja odbytu u świń nie jest leczona chirurgicznie. Jest to rzadka choroba, której występowanie wynosi poniżej 0,5%. Choroba mimo wszystko jest dziedziczna. Brzuchy takich prosiąt powiększają się, a zwierzęta zwykle umierają, chociaż niektóre dożywają do kilku tygodni po odsadzeniu. Należy przeanalizować dane, by sprawdzić, czy tego schorzenia nie przenosi jakiś knur. Przyczyn należy szukać w genach konkretnych świń. Chorobę rozpoznaję się poprzez obserwację kliniczną.

Innym schorzeniem u prosiąt jest zakażenie Yersinia to choroba, która przenosi się kałem. W wyniku rozwoju może powodować problemy u prosiąt m.in. biegunkę i gorączkę.

Atrezja odbytu u świń i inne schorzenia

Atrezja odbytu u świń to niejedyna groźna choroba. Zakażenie Yersinia wywołuje dwa enetropatogenne gatunki Gram-ujemnych pałeczek z rodzaju Yersinia: Yersinia enetrocolitica i Yersinia pseudotuberculosis. Bytują one zazwyczaj nie powodują choroby Choroba z reguły przebiega  podklinicznie, ale u prosiąt osadzonych mogą wystąpić problemy np. biegunka. Ponadto mogą pojawić się również spadek apetytu oraz łagodna gorączka.

Zakażenie Yersinia nie jest groźną chorobą. Zdecydowanie hodowcy trzody powinni bardziej obawiać się choroby obrzękowej, która atakuje prosięta zaraz po ich obsadzeniu. W wyniku zakażenia serotypami. E.coli prosięta dochodzi do uszkodzenia małych naczyń krwionośnych. Zwierzęta osobliwie kwiczą, mają obrzęk powiek i okolicy czołowej głowy. W najgorszym wypadku może dojść do padnięcia.

Według specjalistów za rozwojem choroby stoi m.in. zmiana diety u prosiąt oraz zanieczyszczenia w miejscu bytowania.

Czytaj również: Clostridium perfringens, czyli martwicowe zapalenie jelit u prosiąt

3trzy3.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023