O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-04-2022

Autor: Michał Rybka

Clostridium perfringens, czyli martwicowe zapalenie jelit u prosiąt

clostridium perfringens

Bakterie clostridium perfringens mogą wywoływać różne przewlekłe choroby lub ostre zapalenie jelit u prosiąt. Dowiedz się, jak z nimi walczyć.

Choroby z tego rodzaju przeważnie występują wśród prosiąt, ale zdarzają się również przypadki choroby wśród tuczników i loch, choć znacznie rzadziej. Niemniej jednak nie można lekceważyć stonu zapalnego, ponieważ w wielu przypadkach w organizmach świń może rozwinąć się zgorzel i zapalenie tkanki łącznej, a to w konsekwencji prowadzi do śmierci zwierzęcia.

Informacje ogólne o chorobie

Bakterie clostridium perfringens są drobnoustrojami o sporych rozmiarach potrafiącymi wytwarzać zarodniki. Warto zaznaczyć, że są one obecne w każdym jelicie świni. Jednakże ich umiejętność do szybkiego namnażania się i produkcji toksyn, czyni je niebezpiecznym “gościem” w jelicie świni podobnie jak choroba clostridium novyi. Ponadto w zależności od rodzaju bakterii atakują z różnym nasileniem, bo np. choroba wywoływana przez C. perfringens typu A jest łagodniejsza i trwa dłużej, ale może być podobna do choroby wywołanej przez perfringens typu C.

Należy zatrzymać się nad typem C, ponieważ jest on najważniejszy. Jeśli przed momentem rozpoczęcia pobierania przez prosięta siary, bakterie typu C dostaną się do leita cienkiego, to  prosię może zachorować. Prosię ulega zakażeniu przed upływem 7 dnia życia, a najczęściej w czasie pierwszych 24-72 godzin. Dodatkowo typ C może dać o sobie u prosiąt mających of 2 do 6 tygodni.

 clostridium perfringens

Objawy clostridium perfringens

Specjaliści wymieniają kilka objaw martwicowego zapalenia jelit u prosiąt. Jednym z głównych objawów jest wystąpienie krwistej biegunki, a wśród prosiąt do 21 dnia życia zwykłej biegunki. Kolejnym objawem jest martwica śluzówki jelita cienkiego. Da się to zaobserwować po fragmentach śluzówki znajdujących się w kale. Zauważalnym objawem jest anoreksja tudzież utrata masy ciała. Pojawienie się clostridium perfringens wiąże się też z wysokim wskaźnikiem śmiertelności wśród prosiąt.

Warto zaznaczyć, że wśród loch, warchlaków i tuczników nie pojawiają się żadne objawy choroby.

Sposoby na zapobiegnięcie clostridium perfringens

Specjaliści radzą, aby podczas ostrego występowania choroby w inwentarzu podawać antyserum prosiętom już w momencie urodzenia. W późniejszych dniach bytowania prosiąt można też podawać antybiotyki w sposób doustny.

Warto także w okresie 14 dni przed porodem dodać leki do paszy loch. To pomoże zminimalizować ryzyko kontaminacji środowiska. Pomoże również umycie samej lochy przed proszeniem.

Lochy z kolei również można zabezpieczyć przed tą chorobą w postaci szczepienia ich penicyliną w 3 i 5 tyg. przed porodem. Bakterie bowiem są niezwykle wrażliwe na ten roztwór.

Czytaj też: Kolibakterioza to groźna biegunka występująca u prosiąt ssących

źródła:3trzy3.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023