O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-04-2022

Autor: Emilia Gromczak

Zakażenie Yersinia zazwyczaj powoduje problemy u osadzonych prosiąt

Zakażenie Yersinia

Zakażenie Yersinia to choroba, która przenosi się kałem. W wyniku rozwoju może powodować problemy u prosiąt m.in. biegunkę i gorączkę.

Choroba jest chorobą bakteryjną odzwierzęcą. Wywołują ją dwa enteropatogenne gatunki pałeczek z rodzaju Yersinia, które bytują w jelitach świń. Jest to Yersinia enterocolitica oraz Yersinia pseudotuberculosis. Nie powodują zazwyczaj choroby, ale mogą spowodować problemy z prosiętami.

Przyczyny i objawy choroby u prosiąt

Choroba ta przenosi się kałem. Zakażenie Yersinia wywołują dwa enetropatogenne gatunki Gram-ujemnych pałeczek z rodzaju Yersinia: Yersinia enetrocolitica i Yersinia pseudotuberculosis. Bytują one zazwyczaj nie powodują choroby Choroba z reguły przebiega  podklinicznie, ale u prosiąt osadzonych mogą wystąpić problemy np. biegunka. Ponadto mogą pojawić się również spadek apetytu oraz łagodna gorączka.

Zakażenie Yersinia nie jest groźną chorobą. Zdecydowanie hodowcy trzody powinni bardziej obawiać się choroby obrzękowej, która atakuje prosięta zaraz po ich obsadzeniu. W wyniku zakażenia serotypami. E.coli prosięta dochodzi do uszkodzenia małych naczyń krwionośnych. Zwierzęta osobliwie kwiczą, mają obrzęk powiek i okolicy czołowej głowy. W najgorszym wypadku może dojść do padnięcia.

Według specjalistów za rozwojem choroby stoi m.in. zmiana diety u prosiąt oraz zanieczyszczenia w miejscu bytowania.

zakażenie Yersinia prosięta

Zakażenie Yersinia – kontrola i zapobieganie

Patogeny mają możliwość reakcji krzyżowej z badaniami krwi na brucolezę. Jest wysoce prawdopodobne, że zakażone świnie będą mieć dodatni wynik. Należy wtedy określić czas wzrostu w miejscu, gdzie odbywa się ekspozycja i przerwać cykl przez zarządzanie stadem. W celu zapobiegania ważna jest regularna dezynfekcja, która zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji. Pomocny może być również system cpp-cpp z czyszczeniem. Warto jednak wiedzieć, że zakażenie Yersinia nie ma złotego środka na skuteczne leczenie. Ewentualnie antybiotyki mogą zmniejszać wydalanie patogenu.

Przeczytaj również: ARiMR: Hodowcy loch i prosiąt otrzymali do tej pory 84 mln zł wsparcia

3trzy3.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023