O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-05-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Zima czy wiosna? Kiedy powinno się przeprowadzać krycie klaczy?

krycie klaczy

Zdarza się, że hodowca koni chce przeprowadzić krycie klaczy, by po porodzie jak najszybciej wróciła do pełni sprawności, nie zważając na porę roku.

Klacze są poliestralne, przez co posiadają wiele różnych cykli rujowych w jednej części roku, ale już żadnego w innym. Te dwa okresy są oddzielone fazami przejściowymi, podczas których klacze doświadczają nieregularnych cykli rujowych, dłuższych lub krótszych niż normalnie.

Kiedy najlepiej pokryć klacz?

Ze względu na wyżej wymienione czynniki, najlepszy okres na krycie klaczy to przedwiośnie albo wiosna. Wielu hodowców uważa, że okres zimowy również sprzyja narodzinom idealnego źrebięcia. Przedstawiciele opcji zimowej przekonują, że mają na uwadze potencjalną potrzebę rezerwy czasowej na powtórne krycia, zwłaszcza klaczy problemowych. Im wcześniej rozpoczniemy zatem sezon rozrodczy, tym zyskujemy więcej czasu, aby w standardowym okresie stanówki.

Przygotowania do stanówki powinniśmy kilkanaście tygodni wcześniej niż planowane wydarzenie. Należy wtedy wprowadzić zbilansowane żywienie, zniwelować ewentualne niedobory składników pokarmowych, które mogą mieć miejsce.  Odpowiednia suplementacja może poprawić funkcjonowanie układu rozrodczego klaczy.

Krycie klaczy w praktyce

Planując krycie klaczy pod względem odpowiedniej suplementacji powinniśmy wprowadzić do diety takie składniki jak dawki witaminy E, selen i karoten. Wspierają one odpowiednie funkcjonowanie jajników, regularne występowanie cyklu rujowego I przygotowują macicę do zagnieżdżenia się zarodka. Dodatkowo powinniśmy zwiększyć podaż witaminy A, wapnia, jodu, kwasu foliowego I kwasów tłuszczowych omega-3.

Warto pamiętać o odpowiedniej koncentracji węglowodanów oraz białko, ale w takich ilościach by zbytnio nie obciążać układu pokarmowego i nie przekarmiać przyszłych matek. Ważne jest dobrej jakości siano z traw zdobytych z różnych gatunków gleby. Siano jest doskonałym źródłem białka, wapnia, innych składników mineralnych i niektórych witamin oraz pozwala na utrzymanie prawidłowego funkcjonowania mikroflory bakteryjnej.

Czytaj również: Koń wielkopolski – najpopularniejsza szlachetna rasa hodowana w Polsce

pzhk.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023