PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Hodowla innych zwierząt / Koń wielkopolski – najpopularniejsza szlachetna rasa hodowana w Polsce

Koń wielkopolski – najpopularniejsza szlachetna rasa hodowana w Polsce

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-03-25 01:00:00
Koń wielkopolski

Koń wielkopolski to szlachetna rasa (gorącokrwistego) konia wierzchowego, hodowanego naszym kraju. Rasa użytkowana jest w sporcie i rekreacji jeździeckiej.

Rasa ta powstała na skutek uszlachetniania miejscowego pogłowia z końmi niemieckimi i innymi zachodnimi na ziemiach dawnego zaboru pruskiego. Rasa wywodzi się z dawnych ośrodków hodowlanych w Sierakowie, Gnieźnie i Starogardzie. Rasa wielkopolska jest najliczniejszą rasą koni półkrwi w Polsce.

Koń wielkopolski to najliczniejsza rasa półkrwi w Polsce

Koń wielkopolski powstał w wyniku połączenia w roku 1962 koni mazurskich, pochodzących od pozostałej na terenach Mazur po roku 1945 populacji koni trakeńskich i wschodniopruskich oraz lżejszej, bardziej szlachetnej odmiany poznańskiej, z większym udziałem krwi angloarabskiej i półkrwi angielskiej. 

Obydwie odmiany wywodziły się od koni trakeńskich i wschodniopruskich i powstały w XIX wieku także przy udziale reproduktorów berbeckich, oldenburskich, meklemburskich i innych. Rasę uszlachetniano krwią angielską, półkrwią angielską i angloarabską.

Rasa wielkopolska jest najliczniejszą rasą koni półkrwi w Polsce. Główne ośrodki hodowli to stadniny koni w: Racocie, Stadnina Koni Liski, Stadnina Koni Pępowo, Stadnina Koni Dobrzyniewo

Przypomnijmy, że inną hodowaną w naszym kraju rasą jest konik polski

Koń wielkopolski

Rasa ta jest bezproblemowa i posłuszna

Koń wielkopolski w typie półkrwi angielskiej jest podobny do trakeńskiego. Głowa szlachetna, szyja długa i prawidłowo osadzona. Posiada właściwe dla koni wierzchowych długie łopatki, kłąb wyraźnie zaznaczony. Kłoda zwięzła, głęboka. Mocny, ścięty, doskonale umięśniony zad. 

Solidne, długie i suche kończyny, bez szczotek pęcinowych. Dobre chody, zadowalające zdolności skokowe. Występują wszystkie maści. Wysokość w kłębie: 165 cm i więcej. Obwód klatki piersiowej: 170-210 cm.

Konie wielkopolskie to zwierzęta zrównoważone, łagodne, nietrudne do ułożenia, jednak po przodkach czystej krwi odziedziczyły duży temperament i energiczność. Prawidłowo układane w młodym wieku wyrastają na konie bezproblemowe, posłuszne, nienarowiste.

Czytaj też: Rasy koni – jakie poszczególne typy wyróżniamy w naszym kraju?

wikimedia.pl