O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-03-2022

Autor: Michał Rybka

Koń achał-tekiński – jedna z najstarszych ras koni na świecie

koń achał-tekiński

Koń achał-tekiński został ukształtowany już 5000 lat temu na terenach dzisiejszego Turkmenistanu. Jest on nazywany "złotym koniem" lub "niebiańskim rajdowcem".

Konie te są pełnymi gracji, wdzięku i wytrwałości zwierzętami. Rasa ta jest niezwykle wytrzymała i szybko adaptuje się do gorącego klimatu (charakterystyczny klimat dla poszczególnych krajów azjatyckich) oraz innych warunków pogodowych. Dzięki tym cechom konie achał-tekińskie mogą żyć i służyć człowiekowi praktycznie w każdym zakątku świata. 

Wygląd i charakter koni achał-tekińskich

Dzięki długiemu, smukłemu i ogólnie pełnemu gracji ciału nasuwa się skojarzenie, że konie te są na tyle szybkie, iż mogą stawać do wyścigów na równi z chartami lub gepardami.

Wysokość w kłębie tych koni wynosi od 152 do 160 cm. Charakteryzuje je wąska, długa głowa, która posiada prosty albo lekko zaokrąglony profil osadzony na długiej, szczupłej, ale jednocześnie muskularnej szyi. Wyraźnie zaznaczony kłąb współgra z długim grzbietem. Stromo ustawione łopatki są średniej długości, a ramiona nachylone. Z kolei lekko opadający zad posiada delikatnie ścięcie, dzięki któremu jest muskularny. Koń achał-tekiński posiada długie kończyny i cienkie uda, a jego kopyta potrafią wytrzymać długie podróże i wiele uszkodzeń.

Umaszczenie rasy tych koni zazwyczaj jest gniade, kasztanowe, kare, siwe lub izabelowate z domieszką palomino. Konie te wyróżnia jeszcze jedna rzecz – faktura. W oczy rzuca się struktura każdego pojedynczego włosa skąpej grzywy, ogona, a także sierści. Ponadto przez tysiąclecia hodowle tych koni wypracowały u nich płynność, miękkość oraz sprężystość chodów.

koń achał-tekiński

Koń achał-tekiński – prawidłowe użytkowanie

Koń achał-tekiński przez tysiąclecia był użytkowany na bardzo ciężkich terenach pod wieloma względami. Dzięki pustynnym i jałowym terenom Azji konie tej rasy charakteryzuje niezwykła wytrzymałość i adaptacja do skrajnych warunków atmosferycznych. Konie te bardzo dobrze sobie radzą z niedostatkiem pożywienia i wody. Te warunki sprawiły, że konie rasy achał-tekiński są wręcz stworzone do długodystansowych rajdów, triatlonu oraz wyścigów.

Ciekawostką jest, że w Turkmenistanie i Rosji nadal wykorzystuje się je w transporcie do trudno dostępnych miejsc. Wykorzystuje się je również do powożenia i ujeżdżania. Z tych koni korzysta także wojsko. Trasę, jaką ten koń potrafi przebiec dziennie przy złych warunkach to aż 200 - 250 kilometrów.

Warto zaznaczyć, że przedstawiciele tej rasy mają w całym okresie swojego życia zazwyczaj jednego pana. Jeśli dana osoba zasłuży na zaufanie zwierzęcia, to wtedy ono nawiąże z nim silną emocjonalną więź. Eksperci w tym zakresie mówią, że często zdarza się, iż nie dopuszczają one do siebie innych osób, a tym bardziej nie chcą współpracować. Innymi słowy, rasa achał-tekiński nie jest przeznaczona dla każdego hodowcy.

Czytaj także: Rasy koni – jakie poszczególne typy wyróżniamy w naszym kraju?

źródła:wikipedia.org/fot.wikipedia.org

swiatrolnika.info 2023