O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-04-2022

Autor: Emilia Gromczak

Przez aktywistów podhalańskie jagnięta w tym roku nie pojadą do Włoch

jagnięta

W tym roku jagnięta z Podhala nie trafią na włoskie stoły. W dużym mierze przyczyniły się do tego protesty obrońców praw zwierząt.

Ceniona przez Włochów jagnięcina z Podhala od niemal 40 lat trafiała na tamtejsze stoły wielkanocne. Obecnie przez protesty obrońców praw zwierząt Związek Hodowców Owiec z Nowego Targu wycofał się z eksportu jagniąt do Włoch. Jagnięcina znalazła za to odbiorców na krajowym rynku.

Przez aktywistów podhalańskie jagnięta nie pojadą do Włoch

Jak wyjaśnił prezes Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu Jan Janczy, organizacja wyłączyła się z pośredniczenia w skupowaniu jagniąt na włoski rynek po tym, jak obrońcy praw zwierząt w 2017 r. zaczęli protestować przeciw transportom. W ubiegłym roku przed sądem w Nowym Targu zapadł nieprawomocny wyrok skazujący odpowiedzialnych za transport jagniąt. Lekarze weterynarii Barbara Z. i organizator przewozu zwierząt Marek O. zostali uznani winnymi znęcania się nad zwierzętami.

Na Podhalu jest hodowanych około 30 tys. owiec, a przychówek szacowany jest na poziomie 120 proc. W tym roku jagnięta trafią na Słowacji, jednak zdecydowana większość tegorocznego przychówku zostanie w kraju.

jagnięta Włochy

Jagnięcina znalazła odbiorców na krajowym rynku 

Jagnięcina jednak powraca na polskie stoły, a hodowcy z powodzeniem sprzedają jagnięta do polskich ubojni. Jagnięcina jest poszukiwana przez restauracje i markety, ale też odbiorców detalicznych. Część jagniąt jest też kupowana do przydomowych ogródków.

„Polski rynek jagnięciny zdecydowanie odżył. Jeszcze jakby ktoś mnie trzy lata temu zapytał, co to będzie, jeżeli jagnięta nie pojadą do Włoch, to bym powiedział, że tragedia. Natomiast ostatnie dwa lata pokazały, że jagnięcina ma swoich odbiorców u nas w kraju. To, że jest to zdrowe mięso o wyjątkowych walorach smakowych, to dobrze o tym wiemy, natomiast widocznie teraz przekonują się do tego konsumenci. Dużo jagnięciny skupują restauracje oraz markety” – powiedział Jan Janczy.

Jagnięcina podhalańska jest od 2012 r. wpisana na listę produktów regionalnych chronionych w całej Unii Europejskiej. Do produkcji jagnięciny podhalańskiej wykorzystuje się jagnięta polskiej owcy górskiej oraz pierwotnej rasy cakiel. Jagnięta tych ras są chowane przy matkach. Owce wypasane są od końca kwietnia do początku października na halach położonych w rejonie pięciu Parków Narodowych: Gorczańskiego, Tatrzańskiego, Pienińskiego, Babiogórskiego i Magurskiego oraz parków krajobrazowych i obszarów cennych przyrodniczo objętych programem Natura 2000. Specyficzna roślinność występująca na obszarze wypasu wpływa na smak jagnięciny podhalańskiej. 

Sprawdź również: Hodowla owiec – wszystko, co musisz wiedzieć o hodowli tych zwierząt

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023