PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Hodowla innych zwierząt / Jagnięcina nie pojechała do Włoch i trafiła do polskich konsumentów

Jagnięcina nie pojechała do Włoch i trafiła do polskich konsumentów

Autor: Polska Agencja Prasowa 2020-12-21 20:18:48
Jagnięcina

Przez pandemię jagnięta w tegorocznym skupie sprzedano w kraju, choć tradycyjnie trafiały do Włoch – poinformował prezes Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu Jan Janczy. Ceniona przez Włochów jagnięcina z Podhala, co roku od niemal 40 lat, trafiała na tamtejsze stoły. Kontrahenci włoscy w ubiegłych latach proponowali niższe ceny jagnięcego żywca od ofert polskich przetwórców. Jagnięta o wadze powyżej 30 kg były sprzedawane w kraju po 280 do 300 zł.

Polska jagnięcina nie trafi do Włoch

W tym roku z powodu pandemii skupy na włoski rynek się nie odbyły. Hodowcy chcieli interwencyjnego skupu jagniąt, ale ostatecznie nie był on potrzebny.

"Ku naszemu zdziwieniu wszystkie jagnięta zostały sprzedane na rynek krajowy. Niektóre firmy przetwórcze z Podhala nawet w dalszym ciągu zgłaszają zapotrzebowanie na jagnięcinę, ale na dzień dzisiejszy jagniąt praktycznie już nie ma” – powiedział Janczy.jagniecina grudzien

Dodał, że być może przez kryzys wywołany pandemią wzrośnie na stałe zainteresowanie jagnięciną w naszym kraju i przestaniemy wysyłać i ten produkt na rynek włoski.

"Skoro w tym roku rynek tak zareagował może i w następnym roku będzie podobnie. Najwyraźniej Polacy zaczęli doceniać walory mięsa jagnięcego” – powiedział.

Czytaj także: Jan Krzysztof Ardanowski: Dziś to my jesteśmy liderem w produkcji skór. To bardzo opłacalne ekonomicznie

Jagnięcina – jakie ceny skupu?

Wyjaśnił, że polski rynek szuka jagniąt dużych, przynajmniej o masie 25 kg.

„Moim zdaniem ceny skupu jagniąt były zupełnie przyzwoite” – ocenił tegoroczny handel prezes związku.

Kontrahenci włoscy w ubiegłych latach proponowali niższe ceny jagnięcego żywca od ofert polskich przetwórców. Jagnięta o wadze powyżej 30 kg były sprzedawane w kraju po 280 do 300 zł.

Prezes Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu podkreślił, że hodowcy owiec dostrzegli popyt jagnięciny w kraju. W tym roku wykoty zaczęły się wcześniej niż zazwyczaj, bo w niektórych gospodarstwach już z początkiem grudnia przyszły na świat młode jagnięta.

Na Podhalu hodowanych jest około 30 tys. owiec, a plenność tych zwierząt sięga od 120 do 150 proc. Nie wszystkie jagnięta są sprzedawana, bo hodowcy przeznaczają do 20 proc. przychówku na remonty stad.

Jagnięcina podhalańska od 2012 r. jest wpisana na listę produktów regionalnych, których nazwa jest chroniona i zastrzeżona w Unii Europejskiej. Mięso to pochodzi od owiec rasy polska górska oraz pierwotnej rasy cakiel wypasanych na górskich łąkach.

PAP/fot. pixabay

 


Autor: Świat Rolnika

Ile miodu z ula? Liczba kilogramów może Cię zaskoczyć


Autor: Emilia Gromczak

Olbrzym belgijski ma mocne kości oraz silne i rozstawione tylne łapy


Autor: Polska Agencja Prasowa

Dyrektywa miodowa: Obowiązkowe etykietowanie i wysoka jakość miodu


BULT SMOGOWICZE