O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-05-2022

Autor: Michał Rybka

Mięso importowane do RPA powodem kłótni tamtejszych handlowców

mięso

W Republice Południowej Afryki od pewnego czasu trwa zaostrzona dyskusja tamtejszego rządu z handlowcami. Przedmiotem sporu jest mięso drobiowe.

Największe dyskusje trwają na temat mięsa drobiowego pochodzącego z importu. Sedno sporu tkwi w tym, że przedstawiciele South African Informal Traders Alliance (SAITA) uważa, że południowoafrykański rząd powinien znieść opłaty celne i VAT na produkty pochodzące z importowanego kurczaka.

Produkty drobiowe podstawowym elementem diety mieszkańców RPA

Południowoafrykańscy handlowcy wychodzą z założenia, że zniesienie VAT-u oraz opłat celnych pomoże w zapewnieniu regularności dostaw żywności dla mieszkańców RPA. Zrzeszenie tamtejszych handlowców walczy o ich zniesienie, ponieważ wyroby drobiarskie są jednymi z najważniejszych produktów w diecie południowoafrykańskich konsumentów. 

Taka popularność drobiu wiążę się przede wszystkim ze stopniem zamożności mieszkańców RPA. Mięso drobiowe to często jedyny rodzaj mięsa, na którego zakup, południowoafrykańskie społeczności mogą sobie pozwolić.

mięso

Mięso drobiowe powinno pochodzić wyłącznie z lokalnych rynków

Podobnie jak w innych krajach na świecie koszty życia w RPA gwałtownie rosną. Podwyżki cen nie omijają również najpopularniejszych i bogatych w składniki odżywcze produktów spożywanych w biedniejszych grupach społecznych.

Oliwy do ognia dolewają przedstawiciele krajowych h producentów mięsa drobiowego (SAPA). Ich zdaniem propozycja zniesienia „dodatkowych kosztów importowanego mięsa” jest tylko pozornie atrakcyjna. 

SAPA uważa, że jeśli rząd RPA przystanie na zniesienie opłat, to ta sytuacja okaże się korzystna wyłącznie dla importerów kurczaków, gdyż ci ponoszą straty finansowe z powodu zmniejszenia wolumenu importowanego mięsa w ostatnich trzech latach. Innymi słowy, na tej sytuacji stracą lokalni producenci drobiu, którzy od lat walczą z – ich zdaniem – wyniszczającym krajowy rynek importem kurczaków z Unii Europejskiej, Brazylii czy USA.

Czytaj także: Spór o ceny. Producenci jaj w Wielkiej Brytanii mają nowego wroga

źródła:kipdip.org/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023