PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Eksport mięsa drobiowego. Nasz drób podbija Niemcy i Niderlandy

Eksport mięsa drobiowego. Nasz drób podbija Niemcy i Niderlandy

Autor: Emilia Gromczak 2022-04-20 18:00:00
eksport mięsa drobiowego

Polski eksport mięsa drobiowego w okresie styczeń-listopad 2021 r. był mniejszy o 2% niż w analizowanym okresie ubiegłego roku.

Polskie mięso drobiowe w głównej mierze trafia do krajów UE. Największymi odbiorcami są Niemcy, Niderlandy, Francja oraz Czechy. W ubiegłym roku choć eksport był niższy, to ze względu na wyższe ceny transakcyjne zanotowaliśmy wzrost przychodów ze sprzedaży mięsa drobiowego za granicę. 

Eksport mięsa drobiowego osiągnął większe przychody 

Polski drób od zawsze był ceniony przez konsumentów ze względu na jakość. W 2020 r. przeprowadzono badanie, którego wyniki jednoznacznie pokazały, że Polacy najczęściej wybierają drób. Nasze mięso jest również cenione na rynkach zagranicznych. W okresie od stycznia do listopada 2021 r. eksport drobiu wyniósł 1,34 mln t. Chociaż był to wynik mniejszy niż przed rokiem (spadek o 2%), to przychody były większe ze wzgledu na wyższe ceny transakcyjne (2,5 mld eur, +13%). 

Jeśli chodzi o improt drobiu do Polski, to w naszym przypadku jest on jedynie uzupełnieniem asortymentu krajowego. Od stycznia do listopada ubiegłego roku do Polski przywieziono 170 tys. t drobiu za 299 mld eur. W porównaniu do 2020 r. jest to wzrost o 13%. 

eksport mięsa drobiowego Polska

Kluczowi odbiorcy polskiego drobiu 

Eksport mięsa drobiowego z Polski w 2021 r. wyniósł 1,34 mld t. Nasz drób podbija Niemcy oraz Niderlandy. W głównej mierze mięso drobiowe w ubiegłym roku trafiło do Niemiec (244 tys. t), Niderlandów (130 tys. t), Francji (109 tys. t) oraz do Czech (65 tys. t). Na liście krajów spoza UE znalazły się m.in. Wielka Brytania (130 tys. t), Ukraina (91 tys. t), Ghana (67 tys. t) oraz Demokratyczna Republika Konga (47 tys. t). Niemcy pozostają liderem, 17% naszego mięsa drobiowego trafia właśnie do tego kraju. 

W przypadku tuszek tutaj również dominowała sprzedaż na rynki krajów członkowskich UE. Dotąd wyeksportowano blisko 1,1 mln ton (w ekwiwalencie tuszek), o 0,3% więcej niż przed rokiem.

Czytaj też: Polski drób nadal notuje silny popyt na ghanijskim rynku

kowr.gov.pl/fot.pixabay.com


Autor: Emilia Gromczak

Gęś domowa jest mało wymagająca w hodowli i odporna na choroby


Autor: Emilia Gromczak

Czubatka polska ma półkolisty czub i częściowo zasłonięte oczy


Autor: Michał Rybka

Spór o ceny. Producenci jaj w Wielkiej Brytanii mają nowego wroga


BULT SMOGOWICZE