PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / Tauron: Na ten moment nie ograniczamy inwestycji gazowych

Tauron: Na ten moment nie ograniczamy inwestycji gazowych

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-04 12:30:00
Tauron

Wiceprezes firmy Tauron Jerzy Topolski zadeklarował na konferencji wynikowej za 2021 r., że grupa na ten moment nie ogranicza inwestycji gazowych.

Topolski przypomniał, że inwestycje gazowe w Tauronie dotyczą wyłącznie bloków, których podstawową funkcją jest dostawa energii cieplnej. Obecnie analizowana jest możliwość budowy nowego bloku gazowo-parowego w Elektrowni Łagisza o mocy ok. 400 MWe i ok 250 MWt.

Tauron nadal będzie inwestować w gaz

Na czwartkowej konferencji wynikowej za 2021 r. wiceprezes Tauron ds. zarządzania majątkiem Jerzy Topolski przypomniał niedawną informację koncernu o kontynuowaniu inwestycji w budowę nowego bloku gazowo-parowego w Elektrowni Łagisza.

„Tym samym na ten moment nie ograniczamy rozwoju inwestycji gazowych. Widzimy, że strategia energetyczna kraju być może się zmieni i okres przejściowy zostanie wydłużony dla węgla, natomiast pamiętajmy, że inwestycje gazowe w Tauronie są oparte wyłącznie o bloki, których podstawową funkcją jest dostawa energii cieplnej, czyli są to bloki w wysokosprawnej kogeneracji, gdzie udział ciepła jest istotny. To nie są bloki pracujące dla systemu jako bloki regulacyjne, systemowe” – zastrzegł Topolski.

Jak informował w ostatnich dniach Tauron, obecnie analizowana jest możliwość budowy nowego bloku gazowo-parowego w Elektrowni Łagisza o mocy ok. 400 MWe i ok 250 MWt. Na obecnym etapie pozyskane mają zostać oferty cenowe od potencjalnych wykonawców, które będą podstawą do wykonania finalnych analiz opłacalności przedsięwzięcia.

Realizacja projektu ma zależeć od dwóch głównych czynników. Pierwszy z nich to korzystne rozstrzygnięcia na aukcji rynku mocy zaplanowanej na grudzień 2022 r. Drugim czynnikiem jest określenie możliwości zapewnienia stabilnych dostaw gazu, poza rynkiem wschodnim, ze stabilnym algorytmem cenowym, gwarantujących oczekiwany poziom rentowności.

Tauron

Tauron inwestuje

Tauron informował, że rozpoczął proces analizy możliwości budowy nowej jednostki gazowo-parowej w Elektrowni Łagisza biorąc pod uwagę aspekty geopolityczne oraz wyzwania związane z zapewnieniem stabilności dostaw energii elektrycznej w okresie przejściowym transformacji polskiej energetyki.

Koncern przypominał, że krajowe strategie dotyczące transformacji energetyki zakładają powstanie nowoczesnych jednostek gazowo-parowych, które dzięki wysokiej sprawności, w tym w skojarzeniu z wytwarzaniem ciepła i pary technologicznej, mogą również stanowić efektywne wsparcie dla źródeł OZE.

Nowy blok gazowo-parowy w Łagiszy, w przypadku realizacji inwestycji, uzupełniłby niedobory mocy powstałe w konsekwencji konieczności wyłączenia najstarszych (pochodzących z lat 70-tych), wyeksploatowanych bloków węglowych. W ten sposób zabezpieczyłby dostawy ciepła dla aglomeracji śląskiej oraz energii elektrycznej do krajowego systemu elektroenergetycznego. 

Czytaj też: Tauron chce wydobyć w tym roku aż 5,1 mln ton węgla

PAP/fot.pixabay


Autor: Kamila Ciężka

Oszust oferował fotowoltaikę. Ukradł prawie 660 tysięcy złotych


Autor: Tomasz Racki

Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022 – jutro ważny raport


Autor: Polska Agencja Prasowa

Sasin: musimy bezpośrednio przejść od węgla na OZE i atom 


BULT SMOGOWICZE