O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

31-03-2022

Autor: Karol Pepliński

Tauron chce wydobyć w tym roku aż 5,1 mln ton węgla

Tauron

Koncern Tauron zamierza w tym roku wydobyć ok. 5,1 mln ton węgla. Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała rewizję planu – stąd powrót do poziomu wydobycia z 2021.

Jak przekazał wiceprezes Taurona Jerzy Topolski, choć nieznaczne zwiększenie tej wartości w kolejnych latach jest możliwe, wymagałoby uzgodnień wobec procedowanego programu zakładającego dotacje do redukcji wydobycia.

Tauron zrewidował plany

Na czwartkowej konferencji wynikowej za 2021 r. wiceprezes Tauronu ds. zarządzania majątkiem przypomniał, że spółka Tauron Wydobycie wystąpiła o dopłaty do redukcji wydobycia węgla w ramach rządowego programu dla górnictwa.

„Do dzisiaj jeszcze te środki nie zostały przydzielone” – zaznaczył Topolski.

Wiceprezes wskazał, że spółka Tauron Wydobycie wypełniła wszystkie wymogi pod względem dopłat do obniżenia produkcji węgla handlowego w polskim sektorze wydobywczym: m.in. przygotowała plan operacyjny, który ma akceptację ministra aktywów państwowych. Podkreślił, że pod kątem programu pomocowego ustalono poziomy bazowe, od których założono zejścia z produkcji.

„Obecnie plan 2022 r. jest na poziomie bardzo zbliżonym do 2021 r.; planujemy, że będzie to faktycznie ok. 5,1 mln ton – i to również wymagało wstępnego uzgodnienia w ramach trwającego procesu notyfikacji przed Komisją Europejską. Rok 2022. miał być już pierwszym rokiem pewnej obniżki produkcji” – wyjaśnił Topolski.

Dodał, że agresja Rosji na Ukrainę spowodowała wstępną rewizję planu – stąd powrót do poziomu wydobycia z 2021 r.

„Patrząc na możliwości zwiększenia wydobycia, potwierdzamy, te możliwości są. Tauron Wydobycie ma szanse na zwiększenie planu wydobycia. Natomiast wymaga to uzgodnienia” – zastrzegł.

„Trwają rozmowy zarówno z sektorem wydobywczym, z rządem polskim i w ramach rządu z Komisją Europejską, żeby w związku z sytuacją geopolityczną zmienić to podejście i żeby ten punkt startu mógł być inaczej ustawiony” – uściślił wiceprezes Tauronu ds. zarządzania majątkiem.

Tauron

Program pomocy dla górnictwa

Zaznaczył, że ewentualne szybkie zwiększenie wydobycia nie mogłoby się wiązać z odmrażaną inwestycją w głębienie nowego szybu Grzegorz w Jaworznie, ponieważ perspektywa ewentualnego jego ukończenia to lata 2027-28.

„Spółka w horyzoncie dwóch-trzech lat może nieznacznie zwiększyć wydobycie w ramach zasobów własnych; wymaga to dodatkowych inwestycji w roboty przygotowawcze” – wyjaśnił.

Topolski podał też, że tegoroczny plan produkcji poszukiwanych obecnie na rynku przez odbiorców indywidualnych tzw. ekogroszków zakłada wartość kilkuset tysięcy ton.

„Planu zwiększenia (tej produkcji) na dzisiaj nie mamy” – powiedział.

W równoległym procesie sprzedaży kopalń do Skarbu Państwa Tauron jest po podpisaniu listu intencyjnego i po działaniach przygotowawczych, w tym po wycenie spółki Tauron Wydobycie.

„Czekamy na dalsze uzgodnienie z Ministerstwem Aktywów Państwowych. Pamiętajmy, że jest to uzależnione od negocjacji z Komisją Europejską programu pomocy dla górnictwa” – zaznaczył Topolski.

„To nabycie i ta pomoc będzie pomocą publiczną – wymaga uzgodnień i notyfikacji w Komisji Europejskiej. Dokąd ten element nie zadzieje się, dotąd proces sprzedaży nie będzie sfinalizowany. Także jesteśmy gotowi” – zadeklarował wiceprezes Taurona.

Czytaj też: Tauron Wydobycie przygotowuje wznowienie głębienia szybu Grzegorz

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023