PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Organizacje antyhodowlane / Aktywiści Extinction Rebellion aresztowani po blokadzie autostrady

Aktywiści Extinction Rebellion aresztowani po blokadzie autostrady

Autor: Świat Rolnika 2022-07-07 14:30:00
Aktywiści

Aktywiści klimatyczni z grupy Extinction Rebellion zablokowali część holenderskiej autostrady A12. Policja rozbiła protest i aresztowała około 40 osób.

Policji zajęło około 30 minut, nim aresztowali protestujących, w tym dwóch siedzących na dachu samochodu. Władze użyły szlifierki kątowej do przecięcia dachu samochodu i łańcuchów. Warto podkreślić, że protesty aktywistów klimatycznych zbiegają się w czasie z protestami holenderskich rolników.

Policja aresztowała protestujących aktywistów

Aktywiści klimatyczni przybyli w okolicę autostrady, aby zademonstrować przeciwko rządowym dotacjom na paliwa kopalne. Do zablokowania dostępu do A12 użyto pojazdu, po czym dwóch protestujących przykuło się łańcuchami do dachu samochodu. Kolejni demonstranci usadowili się następnie na jezdni.

Policji zajęło około 30 minut, nim aresztowali protestujących, w tym dwóch siedzących na dachu samochodu. Władze użyły szlifierki kątowej do przecięcia dachu samochodu i łańcuchów. Policja aresztowała w sumie kilkadziesiąt osób z upoważnienia burmistrza Jana van Zanena, który wcześniej, po zapoznaniu się z planem zablokowania autostrady, wydał rozkaz awaryjny. Droga została ponownie otwarta dla ruchu samochodowego o 14:10.

„Wszyscy jesteśmy za prawem do demonstracji, które jest prawem podstawowym. Nieposłuszeństwo obywatelskie jest również częścią tego. Nawet blokowanie autostrady może być postrzegane jako prawo do demonstracji, według Europejskiego Trybunału Praw Człowieka” – powiedział Chris. Julien, rzecznik prasowy Extinction Rebellion NL. 

„Przemoc jest tam, gdzie wyznaczamy granicę. Kiedy nie stosujesz przemocy, masz prawo do protestu. Policja nie dała nam tego prawa” – dodał.

Po rozbiciu protestu na A12 pozostali aktywiści przenieśli swój protest do tymczasowego domu Tweede Kamer.

Aktywiści

Aktywiści protestują w tym samym czasie co rolnicy

Prawnik Bénédicte Ficq powiedział w zeszłym, że ​​wolniejsza reakcja policji na protesty rolników, którzy używają traktorów do blokowania dostępu do dróg i firm, sprawia wrażenie “podwójnych standardów”. 

“Policja ma tendencję do szybkiego kończenia pokojowych demonstracji, jakie organizują aktywiści na rzecz klimatu, jednocześnie pozwalając na długie, przedłużające się protesty organizowane przez rolników, przy czym ci ostatni mają zwiększone prawdopodobieństwo agresji – powiedział Ficq.

„Rozumiem, że policja i wymiar sprawiedliwości nie chcą dopuścić do eskalacji protestów w Holandii” – dodał.

Czytaj też: Aktywiści przegonieni przez włoskich kierowców na autostradzie

nltimes.nl/fot.Twitter