PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Protesty rolników w Holandii: 19 rolników aresztowanych. Wśród nich są nieletni

Protesty rolników w Holandii: 19 rolników aresztowanych. Wśród nich są nieletni

Autor: Magdalena Podgórska 2022-07-07 10:53:00
protesty rolników

W Holandii trwają największe w historii protesty rolników. Dochodzi do zatrzymań gospodarzy. Policja używa broni palnej do tłumienia protestów. 

Holenderska policja aresztowała w czwartek wczesnym rankiem 19 rolników, w tym dziewięciu nieletnich, którzy od trzech dni blokowali centrum dystrybucyjne supermarketów w Bleiswijk na południu kraju. Od poniedziałku protestujący rolnicy blokowali w całej Holandii wiele centrów, z których dostarczano towary do supermarketów. Jednym z nim był magazyn w Bleiswijk, który zaopatrywał sieci Aldi, Jumbo i Hoogvliet.

Gospodarze aresztowani

W czwartek około godz. 5 rano policja wezwała do rozejścia się grupę demonstrantów, którzy traktorami zablokowali wjazd do centrum. Jak relacjonują media, nie posłuchali oni poleceń funkcjonariuszy i zostali aresztowani.

„Nie doszło do żadnych ekscesów i atmosfera była spokojna” – powiedział dziennikarzom rzecznik policji. Z informacji jaką przekazał on mediom wynika także, że zabezpieczonych zostało dwanaście traktorów. „Nie zostaną skonfiskowane i będzie można je odebrać w innym miejscu” – wyjaśnił rzecznik.

Trwają protesty rolników w Holandii

W Niderlandach trwają protesty przeciwko rządowym planowym ograniczania emisji tlenku azotu. Rolnicy od wielu dni blokują autostrady oraz drogi lokalne w wielu częściach kraju. Organizatorzy zapowiadają kontynuowanie protestu i jego rozszerzenie m.in. o blokowanie dojazdów do lotnisk.

W nocy z wtorku na środę policjanci oddali strzały do protestujących rolników niedaleko Heerenveen w północnej części kraju. Trzech z nich zostało aresztowanych, w tym 16-latek, który kierował traktorem, do którego strzelali funkcjonariusze.

protesty rolników

Protesty rolników: policja strzela do gospodarzy

Przed posterunkiem policji w Leeuwarden na północy kraju odbyła się wczoraj demonstracja rolników, którzy domagali się uwolnienia 16-letniego traktorzysty, do którego policjanci oddali strzały w nocy z wtorku na środę, a potem umieścili w areszcie. „Nie rozumiem dlaczego policjanci strzelali do niego, a nie w opony, przecież on mógł umrzeć” – powiedziała dziennikowi „Algemeen Dagblad” matka zatrzymanego chłopca.

W nocy z wtorku na środę policjanci oddali strzały do rolników blokujących rondo przy wjeździe na autostradę A32 w pobliżu Heerenveen w północnej Holandii. Rolnicy protestowali przeciwko polityce klimatycznej rządu. Trzy osoby zostały aresztowane. Holenderska policja przyznała, że "oddano strzały ostrzegawcze i strzały celowane". Po apelu organizatorów rolniczych protestów demonstranci zebrali się w środę po południu przed komisariatem policji w Leeuwarden w północnej Holandii. Znajduje się tam trzech aresztowanych rolników, w tym 16-latek.

Czytaj także: Protesty rolników: Policja strzelała do rolników w Holandii. NAGRANIE WIDEO

PAP/fot. pixabay