PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / W warszawskim zoo urodziły się trzy jelonki zagrożonego gatunku

W warszawskim zoo urodziły się trzy jelonki zagrożonego gatunku

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-02 08:00:00
jelonki

Warszawskie zoo pochwaliło się fantastyczną wiadomością z okazji Dnia Dziecka. Na świat przyszły jelonki wietnamskie, które już nie występują w naturze.

,,Pierwsze maleństwo dzisiaj kończy osiem tygodni i przyszło na świat 6 kwietnia, drugie, siedmiotygodniowe – 11 kwietnia, a najmłodsze, trzytygodniowe - 10 maja. Dwie starsze samiczki ważą obecnie po ok. 10 kg, młodsza – ok. 5 kg" – poinformowało stołeczne zoo.

Jelonki sika w stołecznym zoo

Jak opowiadają opiekunowie początkowo jelonki były skryte i trzymały się z dala od stada, ale teraz coraz śmielej wychodzą na wybieg. Wszystkie trzy siostry uwielbiają się ze sobą bawić. Całe stado zaakceptowało maluszki i otacza je czułą opieką, na czele z ojcem młodych.

,,Warto postać chwilę przy wybiegu zwierzaków i poobserwować ich życie rodzinne" – zachęca zoo.

Chociaż jeleń wschodni jest pospolity, to jego podgatunek – jeleń wietnamski (sika) wyginął w swojej ojczyźnie. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych (Red List IUCN) ma status EW (extinct in the wild) – wymarły w naturze. Można go spotkać w parkach narodowych i ogrodach zoologicznych. Jeleń wietnamski, latem jest umaszczony kasztanowato z podłużnymi szeregami białych plamek, zimą jednolicie szarobrązowy. Z tyłu pośladków nosi talerz (zwany też lustrem) - dużą łatę białej, czarno obrzeżonej sierści.

Jednak to nie jedyne młode, jakie warszawskie zoo powitało tej wiosny na świecie. W herpetarium, gdzie mieszkają przedstawicie gadów i płazów wykluły się np. legwaniki błękitne, żółwie lamparcie, liściołazy paskowane. A w ptaszarni pojawiło się mnóstwo piskląt, m.in.: pawie kongijskie, papugi kea, kulony, szczudłaki, puchoczuby, gęsi tybetańskie, kuroczuby, kardynały szkarłatne, wieloszpony rdzawogrzbiete, kusacze pampasowe, kusacze samotne, guiry i złotokosy większe.

,,Nie wszystkie z nich są już w wolierach ekspozycyjnych, gdyż maleńkie gady czy pisklaki wymagają szczególnie troskliwej opieki i obserwacji przez opiekunów, a na ekspozycji to nie byłoby możliwe" – przekazało zoo.

jelonki

Szansa na odbudowę populacji

Rozmnażanie gatunków zagrożonych wyginięciem w ogrodach zoologicznych jest szansą na odtworzenie ich populacji w naturze. Nie zawsze jest bowiem możliwość prowadzenia hodowli w rezerwatach, blisko miejsca występowania danego zwierzęcia.

,,Czasem przeszkodą jest sytuacja polityczna lub katastrofa ekologiczna albo nawet epidemia – wtedy ratunkiem są ogrody zoologiczne, które rozmnażają i utrzymują stabilną populację takiego gatunku. Skuteczność tych działań zapewnia współpraca ogrodów, które nie są samotnymi wyspami w oddalonych od siebie miastach, a ściśle ze sobą współdziałają w ramach lokalnych stowarzyszeń i międzynarodowych organizacji" – podkreślił warszawski ogród zoologiczny. 

 Czytaj też: W stołecznym zoo urodził się leniuchowiec dwupalczasty

PAP/fot.Warszawskie ZOO


Na Syberii i Dalekim wschodzie lasy palą się w zatrważającym tempie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 13:00:00

Wody Polskie: Realizujemy obecnie 300 inwestycji za 20 mld zł

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 20:30:00

Już niedługo poznamy zwycięzcę konkursu na Drzewo Roku

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-26 19:00:00

BULT SMOGOWICZE