PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / W stołecznym zoo urodził się leniuchowiec dwupalczasty

W stołecznym zoo urodził się leniuchowiec dwupalczasty

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-02-03 21:01:00
leniuchowiec dwupalczasty      

Leniuchowiec dwupalczasty urodził się 22 grudnia. Jest czwartym dzieckiem Amy i Paavo oraz piątym leniuchowcem urodzonym w Warszawskim ZOO.

Jak przekazało zoo w okresie karmienia, przez cztery do sześciu tygodni, maluch będzie kurczowo trzymał się mamy. Potem przez kolejne pięć do ośmiu miesięcy, nadal będzie przez nią noszony na brzuchu, ale powoli zacznie próbować innego pokarmu niż mleko matki. Samodzielność osiągnie po około roku. Zwierzęta te mają ekstremalnie powolny metabolizm i bardzo niskokaloryczną dietę. Oddychają zaledwie kilka razy na minutę, pełne strawienie zjedzonego pokarmu zajmuje im nawet miesiąc, a wypróżniają się średnio raz w tygodniu. 

Leniuchowiec dwupalczasty w Warszawskim ZOO

Nie wiadomo jeszcze jakiej płci jest leniuchowiec dwupalczasty ze stołecznego zoo. Maluszka można zobaczyć w Ptaszarni warszawskiego zoo.

,,Zalecamy jednak uzbroić się w cierpliwość, jeśli chcecie dostrzec naszą ciemnobrązową kuleczkę" – zaznaczyło zoo.

Leniuchowce to bardzo skryte zwierzęta, więc ich zaloty jest niezwykle trudno zauważyć, mimo że mogą trwać nawet... 40 godzin. Ciąża u tych zwierząt trwa 263 dni, samica rodzi młode w pozycji w jakiej normalnie przebywa na drzewie, czyli podwieszona na gałęzi "do góry nogami". Rodzi się jeden maluszek, który przyczepia się do włosów na piersi i brzuchu swojej mamy.

Zwierzęta te mają ekstremalnie powolny metabolizm i bardzo niskokaloryczną dietę. Oddychają zaledwie kilka razy na minutę, pełne strawienie zjedzonego pokarmu zajmuje im nawet miesiąc, a wypróżniają się średnio raz w tygodniu. I to jest jeden z niewielu momentów, kiedy schodzą na ziemię. Z wolnym metabolizmem wiąże się również niska temperatura ciała od 30 do 34 °C, która waha się delikatnie w zależności od temperatury otoczenia.

Czytaj też: Góralki skalne z warszawskiego zoo wyjechały do francuskiego zwierzyńca

PAP/fot.Warszawskie ZOO