PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Izraelscy naukowcy: Drukarki 3D pomogą uratować rafy koralowe

Izraelscy naukowcy: Drukarki 3D pomogą uratować rafy koralowe

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-10 22:00:00
rafy koralowe

Naukowcy z izraelskiego Bar Ilan University chcą odbudować rafy koralowe za pomocą coraz popularniejszego w przemyśle druku 3D.

Nowa metoda pozwala na wydruk złożonych, dopasowanych do danego miejsca, ceramicznych fragmentów raf wspierających odbudowę uszkodzonych ekosystemów. Pierwsze takie struktury wspierają przyrodę w Zatoce Ejlackiej.

Druk 3D uratuje rafy koralowe

Ocieplenie klimatu, postępująca urbanizacja przybrzeżnych terenów i inne czynniki wywierają przygniatający wpływ na morskie ekosystemy i rafy koralowe – zwracają uwagę naukowcy z izraelskiego Bar Ilan University.

„Gwałtowne zniszczenia koralowych raf nasila potrzebę poszukiwań interdyscyplinarnych metod ich odbudowy” – mówi dr Natalie Levy, współautorka publikacji, która ukazała się w piśmie „Science of The Total Environment”.

„Testowanie sposobów zachowania bioróżnorodności raf koralowych to kluczowa sprawa, ale istnieje także pilna potrzeba inwestowania w technologie, które mogą wspomóc ekosystemy korali i nasze zrozumienie środowiska raf” – dodaje ekspertka.

Zespół obejmujący naukowców z czterech izraelskich uczelni proponuje wykorzystanie coraz popularniejszego w przemyśle druku 3D. Pomysł jest jednak dużo bardziej złożony.

Najpierw badacze wykonują podwodne skany danej rafy i na podstawie tysięcy zdjęć tworzą trójwymiarowe, cyfrowe modele, które pozwalają oszacować biologiczne procesy zachodzące w rafie. Do tego dołączają informacje genetyczne z różnych części rafy, dzięki czemu mogą dokładnie określić zamieszkujące dane miejsce organizmy.

rafy koralowe

Skan a potem wydruk

Na tej podstawie wytwarzają idealnie dopasowany do danej lokalizacji ceramiczny wydruk. Materiał jest porowaty i jak twierdzą jego twórcy, zapewnia doskonałe parametry dla odbudowy zniszczonej rafy, czy stworzenia podstaw dla nowej. Wydrukowana struktura przyciąga korale, ryby i różne bezkręgowce.

„Trójwymiarowy druk razem z naturalnymi materiałami umożliwia produkcję wysoce złożonych i zróżnicowanych elementów. Nie jest to możliwe z użyciem standardowych metod z użyciem form” – podkreśla prof. Ezri Tarazi.

Ten sam model, który pozwala przygotować wydruk daje też inne możliwości – pozwala na śledzenie postępów odbudowy rafy.

„Dzisiejsze sztuczne rafy koralowe słabo odtwarzają złożoność koralowych habitatów i mają trudności w utrzymaniu gatunków obecnych w naturalnych ekosystemach. Wprowadzamy nowego typu, przystosowalny, trójwymiarowy interfejs do produkcji skalowalnych struktur z użyciem realnych danych ze środowiska” – zwraca uwagę dr Levy.

Badacze instalują już kilka wydrukowanych raf w Zatoce Ejlackiej i liczą na to, że ich wynalazek pomoże chronić rafy na całym świecie.

 Czytaj też: Odkryto najbardziej rozległy koralowiec Wielkiej Rafy

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Leśnicy chcą przybliżyć turystom podkarpacką dolinę Osławy


Autor: Tomasz Racki

Smog zabija Polaków. Tysiące ofiar rocznie


Autor: Świat Rolnika

Oko w oko z drapieżnikiem. Wilk zauważony w Nadleśnictwie Baligród


BULT SMOGOWICZE