PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Odkryto najbardziej rozległy koralowiec Wielkiej Rafy

Odkryto najbardziej rozległy koralowiec Wielkiej Rafy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-08-29 11:14:33
rafa

W pobliżu australijskiej Wyspy Orfeusza odkryto najbardziej rozległy koralowiec Wielkiej Rafy, który ma szerokość ponad 10 metrów. Według szacunków liczy on ponad 400 lat i przetrwał wiele trudnych wydarzeń, w tym aż osiemdziesiąt silnych cyklonów.

Wspaniałe odkrycie

Na łamach magazynu „Scientific Reports” naukowcy z James Cook University opisali koralowiec, który mierzy 10,4 m średnicy i 5,3 m wysokości. To czyni go rekordzistą Wielkiej Rafy Koralowej - ma o ponad 2 metry większą średnicę, niż obecnie drugi pod względem wielkości koralowiec tego wyjątkowego regionu.
Ogromna, żywa struktura położona jest w pobliżu Wyspy Orfeusza należącej do Wysp Palmowych w stanie Queensland.wielka rafa koralowa

Po konsultacjach z rdzennymi mieszkańcami regionu - ludem Manbarra - znalezisko nazwano „Muga dhambi”, co w miejscowym tradycyjnym języku znaczy „duży koral”.

Ma ponad 400 lat…

Na podstawie szacowania tempa wzrostu koralowców naukowcy obliczyli wiek olbrzyma na 421-438 lat. Istniał tam więc jeszcze przed przybyciem Europejczyków.
Koralowiec przetrwał wiele wydarzeń, w tym - 80 dużych cyklonów, a poza tym kilka wieków napływu inwazyjnych gatunków, epizody blaknięcia korali, okresy niskiego poziomu wody oraz działalność człowieka.

Na szczęście Muga dhambi jest w dobrym stanie i w 70 proc. składa się z żywych korali. Jego powierzchnię pokrywają też zielone gąbki z gatunku Cliona viridis oraz algi.

Autorzy odkrycia zalecają obserwację rzadkiego i niezwykle odpornego koralowca. Zaznaczają przy tym, że w przyszłości może potrzebować ingerencji z powodu zmian klimatycznych, pogarszania się jakości wód, przełowienia i rozwoju cywilizacji na wybrzeżu.

Czytaj także: USA: Władze ogłosiły niedobór wody w największym w kraju rezerwuarze na rzece Kolorado


Wody Polskie: Realizujemy obecnie 300 inwestycji za 20 mld zł

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 20:30:00

Już niedługo poznamy zwycięzcę konkursu na Drzewo Roku

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-26 19:00:00

Piecuszek – pospolity ptak lęgowy o pięknym śpiewie

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 17:00:00

BULT SMOGOWICZE