O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

31-01-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Wielka Rafa Koralowa uratowana? Rząd Australii wyda 700 milionów dolarów na ochronę

Wielka Rafa Koralowa

Wielka Rafa Koralowa będzie chroniona. Australijski rząd postanowił wydać 700 mln dolarów na ochronę Wielkiej Rafy Koralowej, która zapewnia 64 tys. miejsc pracy.

Naukowcy poparli rządowy plan, ale uważają, że to nie wystarczy, aby zapobiec katastrofie ekologicznej – podaje w piątek BBC. Premier Scott Morrison przekonywał w piątek, że nowa inwestycja przyniesie dużo korzyści. Rząd będzie finansować projekty, które ograniczają erozję i zanieczyszczenia przedostające się do morza i wspierać inne działania ochronne, jak zwalczanie nielegalnych połowów i rozgwiazd, które żywią się koralowcami.

Wielka Rafa Koralowa zagrożona

Australia jest często krytykowana za to, że nie robi więcej, aby Wielka Rafa Koralowa zachowała swój naturalny kolor. Obecnie rafa koralowa blaknie przez podwyższonymi temperaturami wody.

Premier Scott Morrison przekonywał w piątek, że nowa inwestycja przyniesie dużo korzyści. Rząd będzie finansować projekty, które ograniczają erozję i zanieczyszczenia przedostające się do morza i wspierać inne działania ochronne, jak zwalczanie nielegalnych połowów i rozgwiazd, które żywią się koralowcami.

Piątkowa zapowiedź pojawiła się kilka dni przed ostateczną datą poinformowania UNESCO o australijskich planach mających na celu ochronę rafy koralowej.

W zeszłym roku rząd z powodzeniem lobbował, aby Wielka Rafa Koralowa nie została określona jako znajdująca się "w niebezpieczeństwie" na oficjalnej liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wzbudziło to kontrowersje po bezprecedensowych doniesieniach związanych z blaknięciem koralowców.

Według ekologów Australia podejmuje niewystarczające działania 

Teraz także odzywają wielka rafa koralowasię głosy krytyki. Australijska fundacja ochrony środowiska (ACF) skomentowała, że poprawa jakości wody jest ważna, "ale bez działań na rzecz ochrony klimatu rafa jest skazana na zagładę".

Australijskie towarzystwo ochrony morza (AMCS) stwierdziło, że walka z erozją jest "luką, którą należy się zająć", ale wezwało rząd do "drastycznego zwiększenia ambicji klimatycznych".

Blaknięcie następuje, gdy narażone na stres koralowce wydalają żyjące w nich glony, które nadają im kolor i są niezbędne do życia. Koralowce mogą się zregenerować, ale tylko w odpowiednich warunkach środowiska.

Australia zobowiązała się do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla. Jej zobowiązanie do obniżenia emisji o 26 proc. w 2030 roku w stosunku do poziomu z 2005 roku było krytykowane jako niewystarczające.

Rozciągająca się na ponad 2300 km od północno-wschodniego wybrzeża Australii Wielka Rafa Koralowa jest jednym z najbardziej zróżnicowanych biologicznie ekosystemów na świecie.

Do ostatniego epizodu blaknięcia raf koralowych doszło w latach 2014-2017. Katastrofa dotknęła ok. 70 proc. raf na świecie.

Czytaj też: Australia: Nie będziemy stawiać sobie za cel neutralności węglowej

 PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023