O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-04-2022

Autor: Karol Pepliński

Wielki Piątek – dzień zadumy nad śmiercią Chrystusa

Wielki Piątek

Wielki Piątek to chrześcijańskie święto upamiętniające ukrzyżowanie Jezusa i jego śmierć na Golgocie. Jest obchodzony w Wielkim Tygodniu w ramach Triduum Paschalnego.

Członkowie wielu wyznań chrześcijańskich, m.in. tradycji katolickiej, prawosławnej, luterańskiej, anglikańskiej, metodystycznej i reformowanej, obchodzą Wielki Piątek, poszcząc i odprawiając nabożeństwa. Wyznawcy Kościoła Morawskiego mają wielkopiątkową tradycję czyszczenia nagrobków na morawskich cmentarzach. Data Wielkiego Piątku różni się w zależności od wyznania. Tego dnia obowiązuje post ścisły.

Wielki Piątek to święto ruchome

Wielki Piątek to święto ruchome, a więc data Wielkiego Piątku zmienia się z roku na rok zarówno w kalendarzu gregoriańskim, jak i juliańskim. Chrześcijaństwo wschodnie i zachodnie nie zgadza się co do sposobu obliczania daty Wielkanocy, a tym samym Wielkiego Piątku. W Kościele Katolickim dzień ten może wypaść pomiędzy 20 marca a 23 kwietnia.

Dzień ten jest powszechnie ustanowionym świętem na całym świecie, w tym w większości krajów zachodnich i 12 stanach USA. W niektórych krajach, w których dominuje chrześcijaństwo, obowiązują przepisy zakazujące pewnych czynności, takich jak taniec i wyścigi konne, ze względu na ponury charakter Wielkiego Piątku.

wielki piątek

Wielki Piątek to dzień zadumy

Dzień ten jest dniem zadumy nad Męką Chrystusa, skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Tego dnia odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej w kościele lub na zewnątrz. W krajach takich jak Malta, Włochy, Filipiny, Puerto Rico i Hiszpania odbywają się procesje z figurami przedstawiającymi Mękę Pańską.

W Wielki Piątek w polskich kościołach w sanktuarium odsłania się tablicę przedstawiającą Grób Chrystusa. Wielu wiernych spędza długie godziny nocne na żałobie przy Grobie, gdzie zwyczajowo całuje się rany na ciele Pana. Naturalnej wielkości figura Jezusa leżącego w grobie jest licznie odwiedzana przez wiernych, zwłaszcza w Wielką Sobotę. W dekoracji mogą znaleźć się kwiaty, świece, figury aniołów stojących na straży, trzy krzyże na szczycie Golgoty i wiele innych. Każda parafia stara się stworzyć jak najbardziej artystyczną i religijnie sugestywną aranżację, w której wyeksponowany jest Najświętszy Sakrament.

Czytaj też: Grób Pański – Polska tradycja sięgająca XVI wieku

wikipedia/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023