O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-04-2022

Autor: Michał Rybka

Droga krzyżowa – jedna z form pobożności chrześcijańskiej

droga krzyżowa

Droga krzyżowa jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych w Kościele Katolickim nabożeństw pasyjnych, które odbywają się w okresie Wielkiego Postu.

Historycy kościelni przyjmują, że nabożeństwo powstało w trakcie wypraw krzyżowych i licznych pielgrzymkach do Palestyny w czasie średniowiecza. Ci, którzy nie mogli udać się do Ziemi Świętej z różnych przyczyn, odprawiali tzw. duchowe pielgrzymki, polegające na rozważaniu zdarzeń z życia, męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Z kolei zakon franciszkanów rozwinął to nabożeństwo poprzez realistyczne misteria pasyjne

Rozważania przy każdej stacji drogi krzyżowej są inne 

Wartym zaznaczenia jest fakt, że obecnie 9 z 14 stacji ma swoje bezpośrednie oparcie w biblijnym opisie Męki Pańskiej (I – skazanie Jezusa na śmierć, II – włożenie krzyża na ramiona Jezusa, V – pomoc Szymona z Cyreny, VIII – pocieszenie niewiast, X – odarcie z szat, XI – ukrzyżowanie, XII – śmierć na krzyżu, XIII – zdjęcie z krzyża i XIV – złożenie do grobu). Z kolei pozostałe 5, czyli upadki Jezusa – III, VII i IX, spotkanie z Maryją IV oraz otarcie twarzy przez Weronikę – VI, to wnioski wyciągnięte przez badaczy KK z Biblii i źródeł pozabiblijnych.

Każdorazowo przed rozważaniem stacji drogi krzyżowej wierni rozpoczynają ją modlitwą „Kłaniamy się Tobie, Panie Jezu Chryste, i błogosławimy Ciebie – Żeś przez krzyż i mękę Swoją świat odkupić raczył”, a kończą modlitwą: „Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami”.

droga krzyżowa

Droga krzyżowa osobistą formą pokuty każdego wierzącego

Droga krzyżowa, jak każde inne nabożeństwo, powinna być odprawiana bez zbędnego pośpiechu. Każda stacja zwraca uwagę na inny aspekt z życia i męki Chrystusa. Mądre i świadome przeżywanie tego nabożeństwa, w którym w sposób wyważony przeplatają się wzajemnie słowa, milczenie, śpiew, procesja i refleksja, decydują o dobrym skorzystaniu z jego duchowych owoców.

Nabożeństwo drogi krzyżowej ma i powinno mieć ogromne znaczenie dla życia duchowego każdego chrześcijanina, gdyż nabożeństwo to jest skumulowane wokół ostatniego i najważniejszego etapu życia Chrystusa. Co ważne, Droga Krzyżowa nie musi być obchodzona wyłącznie w okresie Wielkiego Postu. Dla każdego chrześcijanina powinna ona stanowić formę osobistej pokuty za własne grzechy w ciągu całego roku liturgicznego.

Czytaj także: Wielki Piątek – dawne piękne zwyczaje i tradycje na polskiej wsi

źródła: parafiaujazd.ssl2.pl/ fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023