O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-04-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Grób Pański – Polska tradycja sięgająca XVI wieku

Grób Pański

Grób Pański to tradycja sięgająca jeszcze czasów średniowiecza, która zaginęła w prawie całej Europie.  Zwyczaj zachował się w Austrii, Węgier i Polski.

Tradycja przystrajania grobu Jezusa Chrystusa w Polsce rozwinęła się w wyjątkowy sposób. Przemawiały one bolesnym doświadczeniem i działały na wyobraźnie. W różnych okresach historycznych podejmowano próby włączenia aktualnych tematów do symboliki grobu pańskiego. Podczas różnego rodzaju okupacji, bądź też w czasach rozbiorów odzwierciedlał aktualne problemy Polaków.

Odwiedzenie Grobu Pańskiego

Grób Pański jest w Wielki Piątek i Wielką Sobotę jest odwiedzany przez setki tysięcy ludzi w całej Polsce. Oczywiście chodzi o groby tworzone w każdej parafii. W symbolicznym Grobie wystawia się Najświętszy Sakrament na zakończenie liturgii w Wielki Piątek. Adoracja przy odbywa się aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.

Mszal Rzymski określa, jak powinien wyglądać Grób. Zgodnie z wytycznymi musi być ołtarz, choćby mały, przenośny, tabernakulum do przechowywania puszek z Najświętszym Sakramentem." Monstrancję wystawia się na ołtarzu lub na tronie, który powinien być umieszczony blisko ołtarza. Miejsce powinno być przygotowane tak, by całą uwagę wiernych skupiał Najświętszy Sakrament.

Grób Pański

 Grób Pański w Jerozolimie

Grób Pański w Jerozolimie, jest to miejsce, gdzie w IV wieku została zbudowana Bazylika Grobu Świętego – najważniejsza świątynia chrześcijańska na Starym Mieście Jerozolimy, w domniemanym miejscu męki, ukrzyżowania, złożenia do grobu i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Oryginalną Bazylikę kazał postawić cesarz Konstantyn. Budowla została w VII wieku zniszczona przez Persów. Pod koniec XI wieku miejsce zdobyli Krzyżowcy i zbudowali kolejną Świątynie. Ona była wielokrotnie przebudowywana. W efekcie pod względem architektonicznym kształt świątyni jest rezultatem różnej jakości przebudów i remontów.

W centralnej części Rotundy Bazyliki znajduje się Grób Jezusa, a otacza go budowla zwana edytułem, która została zbudowana w XIX wieku i wyremontowana w 2017 roku. W środku można zleźć miejsce złożenia ciała Chrystusa. W tym miejscu niestety nie ma miejsca na dłuższą modlitwę i zadumę, ponieważ maksymalny czas przebywania w tym miejscu to 1 minuta.

Czytaj również: Kraków przygotował kulturalną ofertę na nadchodzącą Wielkanoc

Dzieje.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023