O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-04-2021

Autor: Oliver Pochwat

Niedziela Wielkanocna: najważniejsze święto chrześcijańskie

Niedziela Wielkanocna sniadanie

Niedziela Wielkanocna to najważniejsze święto w całym roku liturgicznym. Dzień ten jest pamiątką Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa i Jego triumfu nad grzechem, śmiercią, które przyniosło nam ludziom zbawienie. O świcie w Niedzielę Wielkanocną jest odprawia Msza Święta Rezurekcyjna. Ma to uczcić Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jest to największe święto liturgiczne w całym roku. Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa to zwycięstwo nad grzechem i śmiercią.

Niedziela Wielkanocna tradycje w Polsce

W Niedzielę Wielkanocną tradycyjne jest zasiadanie do uroczystego śniadania, którego punktem kulminacyjnym jest składanie sobie życzeń. Zgodnie z tradycją w trakcie śniadania w niedzielę wielkanocną spożywa się żurek, jajka, baby wielkanocne i mazurki. Zgodnie ze staropolskim obyczajem, centralne miejsce na stole wielkanocnym zajmuje baranek, będący symbolem Jezusa Chrystusa, który został ukrzyżowany i zmartwychwstał. W niektórych rejonach Polski, po śniadaniu dzieci wyruszają na poszukiwanie prezentów, które w domu lub na ogrodzie zostawił zajączek wielkanocny.

Niedziela Wielkanocna w Kościele

O świcie w Niedzielę Wielkanocną jest odprawia Msza Święta Rezurekcyjna. Ma to uczcić Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jest to największe święto liturgiczne w całym roku. Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa to zwycięstwo nad grzechem i śmiercią.

Gdy nastanie Niedziela Wielkanocna, Najświętszy Sakrament przenoszony jest z Grobu Pańskiego i w trakcie uroczystej procesji, pośród bicia dzwonów i śpiewania pieśni wielkanocnych trzykrotnie obnoszony wokół kościoła. W dawnych czasach zwyczajem było, że rozpoczęciu mszy rezurekcyjnej w niedzielę wielkanocną towarzyszył wystrzał z armat, a samo nabożeństwo odbywało się w Wielką Sobotę.

W wielu rejonach Polski zachował się obyczaj tradycyjnego wielkanocnego pozdrowienia: Chrystus zmartwychwstał. Druga osoba winna odpowiedzieć wtedy "Zmartwychwstał prawdziwie" lub "Prawdziwie powstał".Niedziela Wielkanocna jajka

Jak mówią historycy Kościoła, pierwsza wzmianka o mszy św. rezurekcyjnej mówi o  X w. Została ona odprawiona w Augsburgu w Niemczech. W Polsce zwyczaj mszy św. rezurekcyjnej został spopularyzowany przez bożogrobców-miechowitów, czcicieli męki Chrystusa i Jego zmartwychwstania, który przyjechali do Polski z Jerozolimy około roku 1163. Dziś Niedziela Wielkanocna bez mszy św. rezurekcyjnej nie byłaby tym samym.

W Polsce, na pamiątkę nocy z soboty na niedzielę obchody rezurekcyjne noszą nazwę Wielkanocy. W jeżyku angielskim święto nazywa się "Easter", a w języku niemieckim "Oester". Oba te słowa pochodzą od słowa wschód. Obecnie oba słowa oznaczają kierunek geograficzny, kiedyś oznaczały wschód słońca.

Czytaj także: Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia kapłaństwa i Eucharystii

W języku rosyjskim na święta Wielkanocy nadal mówi się Pascha. Nazwa wywodzi się ze Starego Testamentu. W Izraelu święto Paschy było obchodzone jako uczta sakralna połączona z ofiarowaniem baranka.

se.pl/dzieje.pl/niezbędnik.niedziela.pl/gloswielkopolski.pl/eszkoła.pl.Fot. Pixabay

swiatrolnika.info 2023