PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Młode sokoły z Pałacu Kultury zostały zaobrączkowane

Młode sokoły z Pałacu Kultury zostały zaobrączkowane

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-18 07:30:00
Młode sokoły

Trzy młode sokoły, które zamieszkują Pałac Kultury i Nauki, zostały wczoraj zaobrączkowane oraz nadano im imiona. Aria, Iga i Varso 

Młode ptaki z dumą zniosły ten prosty zabieg oraz wdzięcznie pozowały licznym fotografom – przekazała Straż Miejska. Obrączkowanie to prosta metoda pozwalająca na identyfikację pochodzenia terytorialnego (w zależności od koloru obrączki wiadomo, czy sokół jest z terenów leśnych, górskich czy miejskich) i "wykluciowego" (czy zwierzę jest dzikie, czy też z reintrodukcji).

Obrączkowanie to prosta metoda pozwalająca na identyfikację

Przy uroczystym obrączkowaniu obecni byli strażnicy z Ekopatrolu. Trzy młode sokoły wykluły się w gnieździe nad tarasem widokowym PKiN pod koniec kwietnia. Pisklęta to kolejne już dzieci Franka i Gigi, pary zajmującej gniazdo w centrum Warszawy.

Gdy podrosły, nadszedł czas, aby je zaobrączkować. To prosta metoda pozwalająca na identyfikację pochodzenia terytorialnego (w zależności od koloru obrączki wiadomo, czy sokół jest z terenów leśnych, górskich czy miejskich) i "wykluciowego" (czy zwierzę jest dzikie, czy też z reintrodukcji). Młode sokoły z Pałacu Kultury otrzymały swoje oznakowania w kolorze niebieskim i żółtym, co oznacza, że to dzikie ptaki miejskie. Na obrączkach wygrawerowano też indywidualne oznaczenia – to dzięki nim będzie wiadomo, który ptak jest kim i z jakiego kraju pochodzi.

Młode sokoły

Młode sokoły można obserwować w internecie 

Sokoły mieszkają w gnieździe na Pałacu Kultury i Nauki od 1998 roku. To część programu reintrodukcji sokołów wędrownych do naturalnego środowiska po niemal całkowitym ich wyginięciu w latach powojennych. Ostatnie gniazdo sokoła w Polsce zaobserwowano w połowie lat 60. XX wieku, od tamtej pory ptaki te na terenie naszego kraju widywane były jedynie sporadycznie. Dopiero pod koniec ubiegłego wieku rozpoczęto w całej Europie ponowne wprowadzanie sokołów do środowiska naturalnego. W Warszawie ptaki te gniazdują w kliku miejscach, a część z nich objęta jest monitoringiem i można podglądać je w internecie – właśnie tak, jak choćby gniazdo w PKiN.

Czytaj też: Sokoły wędrowne wyklują się na terenie zakładów PKN Orlen

PAP fot.Twitter


Wegetarianizm nie jest popularny w Belgii. Prawie wszyscy jedzą mięso

Autor: Świat Rolnika 2022-06-29 01:00:00

Polska żywność promowana na warszawskim Torze Wyścigów Konnych

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 23:00:00

Polowania z użyciem broni krótkiej dozwolone? Nowelizacja przepisów

Autor: Świat Rolnika 2022-06-28 12:30:00

BULT SMOGOWICZE