PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Leśnictwo / Sokoły wędrowne zamiast rybołowów? Niespodzianka w lesie pod Chojną

Sokoły wędrowne zamiast rybołowów? Niespodzianka w lesie pod Chojną

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-06-18 05:25:24
Sokoły wędrowne

Sokoły wędrowne są niezwykle rzadkim gatunkiem ptaków w Polsce. Każde nowe pisklę jest więc na wagę złota. Na dwójkę piskląt niespodziewanie natrafili ornitolodzy ze Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół"podczas inspekcji gniazda rybołowów.

Sokoły wędrowne zamiast rybołowów?

Natura sprawiła leśnikom z Nadleśnictwa Chojna Sokoly wedrowne miłą niespodziankę. W leśnym gnieździe, przygotowanym dla rybołowów pojawiły się sokoły wędrowne. Para ptaków zajęła nadrzewną platformę lęgową i złożyła jaja, z których wykluły się dwa pisklęta. Na dwójkę młodych natrafili ornitolodzy ze Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" podczas inspekcji. Zdjęciami maluchów pochwaliła się na swoim facebooku Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie.

Miały być rybołowy, są sokoły wędrowne! Lęg sokołów wędrownych na terenie Nadleśnictwa Chojna został wyprowadzony na jednym z gniazd zlokalizowanym w lesie na drzewie ("nadrzewnych"), co jest rzadkością w skali kraju. Zasadniczo platforma została przygotowana w ramach projektu ochrony rybołowów, jednak dla ptaków nie ma żadnej różnicy - kto pierwszy ten lepszy.

– czytamy na profilu.

Sokoły wędrowne niestety nie są najliczniejszą grupą ptaków w Polsce. Obecnie w naszym kraju znajduje się około 40 par lęgowych, w tym tylko 12 stanowisk leśnych. Dlatego każde nowe pisklę jest obecnie na wagę złota.Zmniejszenie populacji tych ptaków było spowodowane najprawdopodobniej stosowaniem środków ochrony z dodatkiem DDT. Zatrute owady były zjadane przez inne ptaki, a te z kolei były pożywieniem dla sokołów. Przedostające się w mięsie DDT wywoływało u samic sokoła zaburzenie gospodarki wapniowej przy tworzeniu jaj. Te, mając miękką skorupę, często ulegało łatwemu zniszczeniu przez samo ich wysiadywanie.

Dodatkowym czynnikiem ograniczającym populacje sokoła, tak jak innych ptaków drapieżnych było zwalczanie ich przez hodowców drobiu, gołębi, myśliwych i właścicieli stawów hodowlanych.

– powiedział ornitolog Mariusz Urban, członek Komitetu Ochrony Orłów.

Wandale na quadach w lesie – działania leśników i policjantów

Sokoły wędrowne w Kłodawie i Bełchatowie

W całym kraju zanotowano w tym roku 15 nowych lęgów sokoła na terenach leśnych i 24 w przypadku populacji miejskiej. Zaledwie tydzień temu w lesie na terenie Nadleśnictwa Kłodawa przyszły na świat aż trzy ptaki. Warto zaznaczyć, że sokoły wędrowne mogły bez problemu przyjść na świat w Kłodawie tylko dzięki wieloletniej ciężkiej pracy sokolników, ornitologów i leśników nad odbudową ich populacji.

Pod koniec maja zeszłego roku ich gniazdo zostało zniszczone przez silny wiatr. Leśnicy postanowili więc wspólnie ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół" zbudować dla pary specjalną platformę lęgową i jak widać, opłaciło się.

Ptaki ją zaakceptowały i w ramach podziękowania dały nam i przyrodzie nowe pokolenie. W gnieździe przyszły na świat trojaczki sokołów wędrownych. To jedna samica i dwa samce. Młode ptaki zostały niedawno zaobrączkowane.

– opowiada Agnieszka Trawińska z Nadleśnictwa w Kłodawie.

Trójka piskląt z Nadleśnictwa Kłodawa to nie jedyne ptaki jakie przyszły na świat w tym roku. Trojaczki sokołów wędrownych wykluły się również w maju, w gnieździe na elektrowni w Bełchatowie. Para ptaków zadomowiła się w bełchatowskiej elektrowni w 2019 roku. Sokoły wędrowne osiadły na galerii nawęglania jednego z 13 pracujących wówczas bloków energetycznych. W ubiegłym roku sokola para doczekała się jednego potomka, który został zaobrączkowany przez ornitologów, a w tym roku na świat przyszły trojaczki.

Fakt, że tak wyjątkowy gatunek ptaków na dobre zadomowił się w największej polskiej elektrowni, jest potwierdzeniem, że spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna odpowiedzialnie podchodzi do prowadzonej działalności, która zawsze realizowana jest z zachowaniem najwyższych standardów środowiskowych.

– mówi Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

rmf24.pl/fot.S.Sielicki, Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”