O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-03-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Sokoły wędrowne wyklują się na terenie zakładów PKN Orlen

Sokoły wędrowne

Wszystko wskazuje na to, że w kwietniu na terenie zakładu głównego PKN Orlen w Płocku powinny wykluć się młode sokoły wędrowne. 

Gniazdująca tam para tych ptaków, oczekuje na lęg piskląt z dwóch jaj. Koncern od ponad 20 lat uczestniczy w Programie Restytucji Sokoła Wędrownego w Polsce. Powołując się na polskich sokolnikówna terenie zakładu głównego w Płocku padł rekord rozrodu – jedna para przez 14 lat, od 2002 do 2015 r., wyprowadziła z gniazda aż 42 pisklęta.

Sokoły wędrowne wyklują się już w kwietniu

Informując w czwartek o spodziewanym przychówku, przypomniano, że dzięki zaangażowaniu PKN Orlen w odbudowę populacji sokoła wędrownego do natury trafiły dotychczas 54 pisklęta tych ptaków. 

„Kolejne powinny się wykluć za ponad miesiąc” – napisano.

W komunikacie PKN Orlen podkreślono, że monitoring budki sokołów wędrownych, która znajduje się na kominie instalacji odsiarczania spalin – IOS na terenie głównego zakładu produkcyjnego spółki w Płocku – pozwala obserwować przygotowania pary ptaków Werwy i Rafika, gniazdującej tam trzeci już rok, do kolejnego sezonu lęgowego.

„Pierwsze jajo pojawiało się 12 marca, a drugie w poranek 15 marca. Po złożeniu jaj rozpocznie się okres inkubacji pełnego lęgu, który u sokołów trwa zwykle około 32 dni. W tym czasie samica będzie wysiadywała jaja, a polowaniem i zdobywaniem pożywienia będzie zajmował się samiec” – wyjaśniono.

Przypomniano, że sokoły wędrowne otrzymały pierwsze budki lęgowe przy współpracy ze „Stowarzyszeniem na Rzecz Dzikich Zwierząt SOKÓŁ” i zostały umieszczone w płockim zakładzie spółki jeszcze w 1999 roku – dwie z nich zainstalowano na najwyższych kominach zakładowej elektrociepłowni oraz instalacji Clausa; natomiast trzecia budka pojawiła się tam w 2015 r. na nowym kominie IOS. Pierwszy lęg mieszkających tam sokołów wędrownych odnotowano w maju 2002 r. 

„Dzięki przyłączeniu się do Programu Restytucji Sokoła Wędrownego w Polsce PKN Orlen bierze udział w odbudowie populacji tych ptaków” – zaznaczono w komunikacie PKN Orlen.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku sokoły wędrowne ponownie pojawiły się w lubskich lasach.

Sokoły wędrowne

PKN Orlen od 20 lat wspiera odbudowę populacji sokołów 

Powołując się na polskich sokolników, podkreślono, iż na terenie zakładu głównego w Płocku padł rekord rozrodu – jedna para przez 14 lat, od 2002 do 2015 r., wyprowadziła z gniazda aż 42 młode sokoły wędrowne.

„To także potwierdzenie dobrych warunków przyrodniczych na terenie kompleksu produkcyjnego PKN Orlen w Płocku” – oceniono. Z Płocka oraz z czeskich rafinerii Grupy Orlen w Litvinowie i Kralupach nad Wełtawą „już 81 młodych ptaków trafiło do środowiska naturalnego”.

Gniazdo Werwy i Rafika na instalacji IOS w zakładzie głównym PKN Orlen w Płocku można obserwować przez całą dobę na stronach orlen.pl oraz peregrinus.pl

Czytaj też: Sokoły wędrowne zamiast rybołowów? Niespodzianka w lesie pod Chojną

PAP/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023