PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Boże Ciało jest w kulturze chrześcijańskiej już od ponad 800 lat

Boże Ciało jest w kulturze chrześcijańskiej już od ponad 800 lat

Autor: Świat Rolnika 2022-06-16 07:00:00
Boże Ciało

Choć obchodzone przez katolików Boże Ciało jest dla wielu oczywistym elementem liturgicznym, nie zawsze tak było. Święto powstało jako reakcja na herezję.

Niedziela Trójcy Przenajświętszej poprzedza w Kościele katolickim obchody Bożego Ciała. Nie wszyscy uczestnicy procesji na ulicach miast i wsi mają jednak świadomość genezy tego ,, święta Eucharystii”, jak brzmiała jego pierwotna nazwa. Okazuje się, że było ono reakcją Kościoła na herezję Berengariusza z Tours.

Manifestacja realnej obecności Chrystusa wśród wiernych

Żyjący w XI wieku Berengariusz wyznawał pogląd, że Ciała Chrystusa nie można spotkać na ziemi, ponieważ pozostaje ono w niebie. Zaprzeczył tym samym istocie Eucharystii twierdząc, że ma ona wymiar czysto duchowy, gdyż w rzeczywistości nawet dla Jezusa równoczasowa obecność w wielu miejscach jest niewykonalna. Kościół w odpowiedzi na te teorie,  postanowił skupić się na pokazaniu realnej bytności Boga wśród ludzi pod postacią chleba i wina.

Boże Ciało powstało również za sprawą belgijskiej siostry zakonnej- błogosławionej Julianny. Augustianka ta doświadczyła we śnie objawienia. Ukazała jej się pełnia księżyca, jednakże na złocistej tarczy znajdowała się czarna plama. Miała ona oznaczać, że w liturgii Kościoła brakuje uroczystości skupionych na Eucharystii. Pierwszorazowe obchody tegoż święta odbyły się tylko w jednej diecezji w 1240 roku na mocy dekretu biskupa LieOge.

Boże Ciało

Boże Ciało oficjalnym świętem za sprawą dwóch papieży

Boże Ciało nie weszłoby na stałe do kultury katolickiej, gdyby nie Urban IV i Jan XXII. Pierwszy z nich wydał bullę wprowadzającą święto do Kościelnego kalendarza. Niestety, nim postanowienia dokumentu zostały oficjalnie ogłoszone, papież zmarł. Dopiero 53 lata później jego następca wypełnił wolę poprzednika i tym samym w roku 1317 święto Eucharystii na stałe zagościło w Kościele na świecie. 3 lata później trafiło również do Polski.

Sama procesja, bez której nie wyobrażamy sobie obchodów Bożego Ciała, powstała odrobinę później. Po raz pierwszy ludność uczciła obrzęd uroczystym marszem na ulicach w Niemczech w XIV wieku. Dziś cztery ołtarze można spotkać na ulicach każdego polskiego miasta i wsi, a celebracja obchodów ma być oznaką rzeczywistej obecności Boga wśród wiernych.

Czytaj również: https://swiatrolnika.info/czas-wolny/imgw-szczegolowa-prognoza-pogody-na-15-i-16-czerwca.html

Niezbednik.niedziela/fot.pixabay