O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-06-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Boże Ciało jest w kulturze chrześcijańskiej już od ponad 800 lat

Boże Ciało

Choć obchodzone przez katolików Boże Ciało jest dla wielu oczywistym elementem liturgicznym, nie zawsze tak było. Święto powstało jako reakcja na herezję.

Niedziela Trójcy Przenajświętszej poprzedza w Kościele katolickim obchody Bożego Ciała. Nie wszyscy uczestnicy procesji na ulicach miast i wsi mają jednak świadomość genezy tego ,, święta Eucharystii”, jak brzmiała jego pierwotna nazwa. Okazuje się, że było ono reakcją Kościoła na herezję Berengariusza z Tours.

Manifestacja realnej obecności Chrystusa wśród wiernych

Żyjący w XI wieku Berengariusz wyznawał pogląd, że Ciała Chrystusa nie można spotkać na ziemi, ponieważ pozostaje ono w niebie. Zaprzeczył tym samym istocie Eucharystii twierdząc, że ma ona wymiar czysto duchowy, gdyż w rzeczywistości nawet dla Jezusa równoczasowa obecność w wielu miejscach jest niewykonalna. Kościół w odpowiedzi na te teorie,  postanowił skupić się na pokazaniu realnej bytności Boga wśród ludzi pod postacią chleba i wina.

Boże Ciało powstało również za sprawą belgijskiej siostry zakonnej- błogosławionej Julianny. Augustianka ta doświadczyła we śnie objawienia. Ukazała jej się pełnia księżyca, jednakże na złocistej tarczy znajdowała się czarna plama. Miała ona oznaczać, że w liturgii Kościoła brakuje uroczystości skupionych na Eucharystii. Pierwszorazowe obchody tegoż święta odbyły się tylko w jednej diecezji w 1240 roku na mocy dekretu biskupa LieOge.

Boże Ciało

Boże Ciało oficjalnym świętem za sprawą dwóch papieży

Boże Ciało nie weszłoby na stałe do kultury katolickiej, gdyby nie Urban IV i Jan XXII. Pierwszy z nich wydał bullę wprowadzającą święto do Kościelnego kalendarza. Niestety, nim postanowienia dokumentu zostały oficjalnie ogłoszone, papież zmarł. Dopiero 53 lata później jego następca wypełnił wolę poprzednika i tym samym w roku 1317 święto Eucharystii na stałe zagościło w Kościele na świecie. 3 lata później trafiło również do Polski.

Sama procesja, bez której nie wyobrażamy sobie obchodów Bożego Ciała, powstała odrobinę później. Po raz pierwszy ludność uczciła obrzęd uroczystym marszem na ulicach w Niemczech w XIV wieku. Dziś cztery ołtarze można spotkać na ulicach każdego polskiego miasta i wsi, a celebracja obchodów ma być oznaką rzeczywistej obecności Boga wśród wiernych.

Czytaj również: https://swiatrolnika.info/czas-wolny/imgw-szczegolowa-prognoza-pogody-na-15-i-16-czerwca.html

Niezbednik.niedziela/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023