O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-09-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Rokitnik wymiera w Niemczech. Specjaliści szukają przyczyny

Rokitnik

Rokitnik jest uważany za lukratywną alternatywę dla uprawy owoców. Jednakże, krzaki w Meklemburgii–Pomorzu Przednim usychają, a przyczyna jest niejasna.

Rokitnik miał imponującą karierę jako super owoc. Krzew pierwotnie pochodził z Nepalu, ale od ostatniej epoki lodowcowej rośnie również w Europie Środkowej. Występuje nawet w Bawarii i Badenii–Wirtembergii. Jednak lokalizacje w pobliżu wybrzeża są naprawdę dobrze znane. W NRD potencjał rośliny dostrzeżono wcześnie i z powodzeniem ją uprawiano. Wysoki udział witamin i innych substancji bioaktywnych w jagodach sprawia, że rokitnik zwyczajny jest uniwersalną bronią opartą na roślinach w życiu codziennym iw medycynie.

Dlaczego roślina wymiera?

Wszechstronność owoców nie wydaje się ratować rośliny. Chociaż muszka owocowa rokitnika jest co najmniej znana, przyczyna zamierania jest nieznana. Zjawisko więdnięcia rośliny pojawia się od około dziesięciu lat. Nie dotyczy całego obszaru dystrybucji. Szczególnie narażone są krzewy w Meklemburgii–Pomorzu Przednim. Tutaj obraz nie jest jednolity; Na przykład na wschodnim wybrzeżu Rugii krzewy są pełne zdrowia, a zbiory w Sanddorn Storchennest GmbH w Ludwigslust po raz pierwszy w tym roku zakończyły się niepowodzeniem. Za gorąco, za sucho. Potem jest tajemnicza śmierć.

Rokitnik rośnie dziko w wielu miejscach, ale w najlepszych czasach rolnicy uprawiali go również na około 670 hektarach w Niemczech. Według Federalnego Urzędu Statystycznego w zeszłym roku zebrali około 740 ton rokitnika z 228 hektarów w całym kraju. Koncentruje się na Brandenburgii, Meklemburgii-Pomorzu Przednim i Saksonii-Anhalt.

Sanddorn Storchennest GmbH jest pionierem w uprawie i w międzyczasie posiadała 120 hektarów rokitnika zwyczajnego. Teraz jest tylko dziesięć. Zamieranie rokitnika jest problemem przede wszystkim w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, dotyczy również roślin dziko rosnących i uprawnych. Plantacje w Brandenburgii, Saksonii-Anhalt i dzikie krzewy rokitnika na wyspach Morza Północnego są nienaruszone.

Rokitnik wymiera przez suszę?

Jest wystarczająco dużo podejrzanych. Zatem, dlaczego rokitnik wymiera? Znaleziono grzyba, który zatyka ścieżki roślin, podobnie jak holenderska choroba wiązów. „Ze względu na objawy zakładamy przyczynę biotyczną, w której szczególną rolę mogą odgrywać grzyby” – powiedziała rzeczniczka Ministerstwa Rolnictwa Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Ale to nie może być sam grzyb.

Nawet sama susza nie jest wystarczającym powodem, bo nawet nawadnianie nie uratowało plantacji. Zespół naukowców z Krajowego Urzędu ds. Rolnictwa, Bezpieczeństwa Żywności i Rybołówstwa MV oraz Instytutu Ochrony Roślin w Owocnictwie i Uprawie Winorośli im. Juliusa Kühna w Dossenheim (Badenia-Wirtembergia) bada obecnie przyczynę śmierci rokitnika. Projekt potrwa do 2023 roku. Na przykład zdrowe rośliny w szklarni są zarażane przez grzyby.

Nie ma jeszcze jednoznacznych wyników, ale jednym z czynników mogły być suche lata. Podobnie jak przycinanie krzewów i przeglądanie gier. Możliwe też, że koncentracja na kilku odmianach przyczyniła się do śmierci rokitnika. Jednak zanim przyczyna zostanie znaleziona, dla hodowców może być już za późno.

Czytaj również: Rokitnik jednym z najbardziej oczekiwanych superowoców w tym roku

Agraheute/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023