PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Owoce / Rokitnik jednym z najbardziej oczekiwanych superowoców w tym roku

Rokitnik jednym z najbardziej oczekiwanych superowoców w tym roku

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-24 07:00:00
rokitnik

Rokitnik ma 10-krotnie więcej witaminy C niż cytryna i zachowuje ją w przetworach. Stąd piękny złoty kolor rokitnikowych soków i dżemów.

Spożycie owoców jagodowych rośnie dzięki rosnącej świadomości ich walorów. Obecnie rynek poszerza się o gatunki mniej znane, wśród których prym wiedzie rokitnik zwyczajny. W czasach po pandemii wzrosło zainteresowanie rokitnikiem u producentów i u konsumentów. Badania Kantar lokują rokitnik w trójce najbardziej oczekiwanych  gatunków 2022 r.

Rokitnik w top3

Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, w ramach regularnych badań konsumpcji, zapytał o to, które z mniej znanych owoców i warzyw, uprawianych w naszym kraju, Polacy chcieliby spróbować w 2022 roku? Chęć spróbowania produktów z rokitnika zadeklarowało aż 11% Polaków, dokładnie 3 553 711 osób. Wśród owoców większe zainteresowanie odnotowały tylko promowane od lat jagoda kamczacka i polskie minikiwi.

"W tym roku do 10 wcześniej już promowanych – truskawki, jagody kamczackiej, maliny, jeżyny, borówki, czarnej i czerwonej porzeczki, agrestu, aronii i minikiwi – dołączamy rokitnik. Serdecznie zapraszamy producentów tych owoców do współpracy, do pokazania swoich gospodarstw, wiedzy i zaangażowania, niezbędnego, by dostarczać konsumentom owoce najwyższej jakości" – podsumowuje Witold Boguta, KZGPOiW.

rokitnik spożycie

Atuty „złotych szotów” rokitnika

Rokitnik to skarbnica ponad 190 związków prozdrowotnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego w tym witaminy (B,C,F,K,P,A,D,E), antocyjany, flawonoidy, kwasy tłuszczowe. Ma wysoką zawartość witaminy C, a brak w owocach enzymu ascorbinazy sprawia, że nie następuje jej utrata w procesach obróbki termicznej. Rokitnik to najsilniejsza i naturalna tarcza antynowotworowa, oparta o dysmutazę nadtlenkową – najsilniejszy znany antyoksydant (rokitnik zawiera jej 4-krotnie więcej niż kolejny żeń-szeń). Owoc ten to nei tylko bomba witaminowa, ale bardziej cała żywa apteka. Właściwości lecznicze posiadają bowiem nie tylko owoce, ale również liście i kora tej rośliny. Gatunek ten jest w naszym kraju znany od dawna, ale obecnie przeżywa renesans. Perspektyw rozwoju uprawy rokitnika są bardzo obiecujące. Owoce tego gatunku stają się cennym surowcem dla przemysłu spożywczego, z których można wytworzyć m.in. soki, napoje, nektary, dżemy, herbaty, suszone owoce, a także wykorzystywane są przez przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny.

Czytaj też: Na włoskim rynku pojawią się niebawem nowe odmiany truskawek

fot.pixabay.com


Autor: Emilia Gromczak

Żółte arbuzy mają świetny smak, ale zapłacisz za nie o wiele więcej


Autor: Emilia Gromczak

Związek Sadowników: Importowane owocowce muszą być kontrolowane


Autor: Monika Faber

Truskawka Albion – idealna na do Twojego ogródka i na balkon


BULT SMOGOWICZE